Több, mint két éve, hogy lezártam az osztrák szezonális vendéglátásban töltött időszakot az életemben, befejezve a kiutazgatást. Azóta egyre többen keresnek meg arra vonatkozó információkért, hogyan lehet és érdemes belevágni a határon túli életbe úgy, hogy az ember azt kapja, amire vágyik. Az alábbi összefoglalóban igyekszem betekintést adni az első lépések megtervezésének fontosságába. Valamint néhány gyakorlati tanáccsal is szolgálni arra vonatkozóan, mi a leglényegesebb, amivel foglalkozni kell, mielőtt az ember nekiindul egy másik országba dolgozni.
Tény, hogy odaát sincs kolbászból a kerítés és az itthoni fizetés többszöröséért bizony többet le is kell tenni az asztalra, mint amire sokan fel vannak készülve…
Úgyhogy már most az elején bátorkodom kijelenteni: a külföldi munka NEM VALÓ MINDENKINEK.
Mindazonáltal egy remek lehetőség BÁRKI SZÁMÁRA, aki másra és jó eséllyel többre vágyik ahhoz képest, mint amit eddig idehaza sikerült elérnie.
ÉS persze hajlandó mindehhez hozzátenni a magáét is: időt, energiát és némi pénzt is szánva arra, hogy megfelelően felkészülve vágjon bele abba, ami élete legnagyobb és legemlékezetesebb kalandja lehet sok szempontból.
Erős csúsztatás lenne azt állítanom, hogy az Ausztriában töltött 18 szezonom alatt csak jó dolgok történtek velem. Tény azonban, hogy minden egyes esemény és találkozás adott valamit, amiből tanulhattam, ami kapcsán fejlődhettem és könnyebben vehettem a következő felbukkanó akadályt az életemben. Mind a mai napig, immáron itthon is…
Itt érdemes egy kicsit kitérni arra, milyen mentalitás jellemzi a hazánkat elhagyni kívánókat… Hogyan állnak hozzá ahhoz a ma nagyon időszerű és fontos témához, amiről ez a cikk is szól.
Nevezetesen, hogy sokan fröcsögő szájjal szidják az itthoni élhetetlen állapotokat, ujjal mutogatnak a (szerintük) felelősökre és esküdöznek, hogy soha nem térnek többé haza.
Na meg persze van egy kevésbé hangos, de annál elszántabb réteg is. Akik felmérve a lehetőségeiket úgy döntenek, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy megoldást találjanak arra, hogyan élhetnek olyan életet, amire régóta vágynak a szívük mélyén. Megtanulva legalább alapfokon a célként kiszemelt ország nyelvét, begyűjtve a szükséges információkat, melyek ahhoz szükségesek számukra, hogy sikeresen tehessék meg az első lépéseket a külföldi munkakeresésben.
Hogy milyen nehézségekkel találkozhat szembe az, akinek eltökélt szándéka, hogy pár hónapon belül már Euróban vagy egyéb valutában kapja a fizetését?
Egy csomó olyasmivel, amivel itthon is, mikor úgy határoz, hogy megválik a korábbi munkahelyétől, hogy találjon magának egy számára megfelelőbbet.
- Időt és energiát kell rá áldoznia, hogy hirdetési felületeket böngész át napi rendszerességgel.
- Emaileket küldve és telefonokat intézve készül az állásinterjúra.
- Számba veszi, hogy az új munka kapcsán mely erősségeit kidomborítva tehet a legtöbbet azért, hogy az áhított munkát megszerezze.
- Őszintén bevallja magának, miben érdemes még fejlődnie ahhoz, hogy a kiszemelt főnök számára ideális beosztottá válhasson.
- Aztán pontosan megjelenik az egyeztetett időpontban és legjobb formáját nyújtva mutatja meg leendő főnökének, miért éri meg annak Őt felvenni a meghirdetett pozícióra.
A különbség mindössze annyi, hogy a külföldi munkavállalás kapcsán az itthoni viszonyokhoz képest még inkább fokozott szükség mutatkozik:
- nyelvtudásra
- rugalmasságra
- kitartásra
- jó kommunikációs képességekre
- és végül de egyáltalán nem utolsó sorban MEGOLDÁS ORIENTÁLT HOZZÁÁLLÁSRA
Az első lépéseket mindenképpen érdemes úgy megtervezni, hogy az adott témában tapasztaltabb ember segítségét kérjük. Mind a pontos célkitűzést illetően, mind pedig arra vonatkozóan, hogyan tudjuk észszerűen és végrehajtható lépésekre lebontva megtervezni, milyen teendőket végezzünk el mindenképpen mielőtt nekiindulunk.
A legfontosabb pontosan ÉS részletesen meghatározni, mi is a cél amit el akarunk érni:
- milyen munkát akarunk találni
- mit kívánunk kezdeni a megkeresett pénzzel
- mennyi időre tervezzük a külföldi tartózkodást
- és milyen távolabbi terveink vannak
Amíg ezeket a dolgokat nem tisztázzuk, kár egyetlen konkrét lépést is tenni az indulás irányába. Hisz ha nem tudjuk, mit akarunk elérni, hogyan is várhatjuk, hogy sikerüljön? El tud-e vinni minket a GPS egy pontosan meg nem határozott címre? Naná, hogy nem… Ugye érthető az analógia?
Nos, ugyanígy nem létezik bármilyen munka sem, amiben sokan gondolkodnak, mikor elhatározzák, hogy felveszik a nyúlcipőt és elhagyják úgymond a süllyedő hajót…
Létezik viszont megszámlálhatatlan állásajánlat, melyekből válogatni lehet Európán belül vagy akár a tengeren túlon is – amint kitaláljuk, pontosan mire is vágyunk.
És amint ez már megvan, jöhet a következő 2 fontos lépés:
- Keresni olyan nyelvtanárt, aki kifejezetten külföldi munkára való felkészítéssel foglalkozik. Elmondani neki, pontosan mire is készülünk és megtudni, hogy mit és milyen áron tud kínálni számunkra, amivel segítheti a lehető leggyorsabb tanulásunkat.
- Ezzel párhuzamosan begyűjteni olyan állásportálok elérhetőségét a célországból, ahol az általunk megpályázni kívánt szakma ajánlatait tudjuk naprakészen követni.
És ezzel el is jutottunk arra a pontra, ahonnan sokan már visszafordul(ná)nak…
A folytatás viszont azoknak szól majd, akiknek a fenti sorok felkeltették az érdeklődését és úgy döntenek, hogy nem csak a sült galambot várják és a jószerencsére bízzák magukat külföldi munka ügyben. Bízom benne, hogy minél többen velem tartanak a hamarosan megjelenő további írásaimat követve a témában.