Autós kártya.
Ki emlékszik még erre a kártyajátékra?
Minden egyes kártyán egy autó volt és a róla szóló különböző technikai adatok.
A játék lényege pedig az volt, hogy kiválassza az ember, hogy melyik technikai paraméterrel száll be a versenybe és méretteti meg magát a versenytársaival.
Objektív adatok mentén, objektív szempontok alapján gyorsan és hatékonyan eldőltek a körök.
Nyilván még így is vannak azok a helyzetek, amikor nehéz elfogadni, hogy a másiknak jobb leosztása van, hogy jobb paraméterekkel rendelkező lapjai vannak, de mégis a személyeskedő pontok mennyisége sokkal kevesebb. Kevesebb a személyes sérülésre okot adó pont.
Méterrúd a méterrúddal – objektív szempontok és korrekt paraméterek alapján rendeződő megmérettetések, melyek probléma és megoldás fókuszú elv alapján rendeződnek.
Mennyivel sérülésmentesebb lenne az élet, ha a kialakult konfliktusokat és kríziseket ilyen korrekt módon lehetne rendezni?
Ehelyett azonban valljuk be őszintén, egymás gyurmázása megy – egészen addig, amíg a saját méterrúdját meg nem alkotja az ember, azaz azt a stabil értékek és személyiségvonások pontosan kidolgozott rendszere mentén felépített énképet, melynek segítségével úgy tud belemenni egy-egy krízis vagy konfliktus helyzet megoldásába, hogy ott a fókusz valóban a probléma megoldásán és nem a krízisben érintett másik fél megnyomorításán és ellehetetlenítésén van.
Mert valljuk be, a problémamegoldási folyamat során az emberi harcok, az egymás érzelmi meggyurmázása az igazán nehéz rész.
Mert ez történik – érzelmi gyurmázás, ahol az erősebb fél nagyobb erővel és nagyobb hatással tudja a gyengébb felet “megdolgozni”, aminek nyilván sérülés lesz a vége.