Meg kell mondjam kedves olvasó, hogy már a cím is hibás. Az én fogalmaim szerint “reménykedni” annyit tesz, hogy bízni a – leginkább külső – körülményekben, abban, hogy a sorsunk jobbra fordul. Ugyanakkor az iskolai tanulás során lehet ebben bízni, sőt kell is, de ennél lényegesen többet is tehetünk a hatékony tanulásunk érdekében.
Adok öt tippet ahhoz, hogy hamar visszarázódj a mindennapokba, és pozitív élményekkel induljon a következő tanév.
1. Ha a nyár folyamán megfordult az éjszaka és a nappal, merthogy reggelente nem kellett korán kelned, akkor kezdj el korábban lefeküdni, mert irtó nehéz lesz az első hetekben nyitva tartani a szemed.
2. Ha az első hetekben úgy érzed, hogy olyan dolgokról beszél a tanár, amit csak kevésbé értesz, ő viszont arra hivatkozik, hogy ennek az alapjait a múlt évben már elmagyarázta, akkor jól teszed, ha előhalászod a tantárgyaid múlt évi jegyzeteit, könyveit, munkafüzeteit, és kicsit átismételgeted őket. Ezzel egyrészt az agyadat is felkészíted arra, hogy új információkat fogadjon be, másrészt pedig felfrissíted azokat az alapokat, amire lehet építkezni a folytatásban.
3. Tűzz ki célokat a következő évre, külön-külön, minden egyes tantárgyból! Az agyad számára ezek pontos és világos utasítások. Ha nem adsz neki ilyen célokat vagy utasításokat, attól még működni fog, minden új információt magába szív, de ez olyan lesz, mint amikor a puzzle darabkákat kiöntöd az asztalodra. Mindegyik ott van, de nem igazán látod, hogy mi van a képen. Viszont, ha a darabkákat a rendeltetési helyükre teszed, akkor nemcsak az egész képet látod, hanem annak részleteit is megtalálod.
Ha elmondtad az agyadnak, hogy mit szeretnél elérni, és biztosítottad ehhez a feltételeket is, akkor érdemes azt is átgondolnod, hogy mit vagy hajlandó megtenni a célod elérése érdekében a következő hetekben vagy hónapokban. Azt is döntsd el, és áruld el neki, hogy melyek azok a feladatok, amelyeket vállalsz a siker érdekében. Összeszedheted azokat az eszközöket, módszereket, erőfeszítéseket, amelyeket hajlandó vagy megtenni, hogy elérd a célt.
Ha ez megvan, azt is érdemes átgondolni, hogy mit vagy hajlandó megtenni ebben a pillanatban a cél elérése érdekében. Vagyis minden egyes alkalommal, amikor leülsz azt a tantárgyat tanulni, mindig emlékeztesd magad arra, hogy mi a hosszú távú célod, és éppen akkor mit vagy hajlandó megtenni az elérése érdekében. Ez pedig már a terv.
Tehát ha nem csak vágyaid vannak, hanem konkrét célkitűzéseid is, ráadásul a cél felé vezető utat is megtervezted, akkor az agyad automatikusan fókuszál a cél elérésére. Ezzel nagyon sokat segítesz magadon.
4. Vizsgáld meg az eddig használt tanulási szokásaidat! Vedd számításba egyenként, hogy a különböző tantárgyakat hogyan tanultad eddig, és kezdd el szelektálni a módszereidet! Ha valamelyiket úgy találod, hogy hasznos és jó szokás, akkor tartsd meg és használd tovább! Ha valamelyiknél úgy érzed, hogy nem túl hasznos, akkor cseréld le valami más, eredményesebb szokásra!
5. Tanulj tanulási stratégiákat, és építsd ki a saját magad számára legmegfelelőbbet! Ha úgy érzed, hogy tudunk ebben segíteni, akkor böngészd az oldalamat, ott találsz további hasznos tanácsokat.
Sok sikert a következő tanévre!
Lantos Mihály
tanulásmódszertani tréner