Nem!
A tradicionális sportolói élet milyen?
Hosszú évek telnek el, mire eljön egy nagyobb sportsiker, aminek köszönhetően a szélesebb nyilvánosság elé lép az adott sportoló.
Egészen addig a pontig a védelmet jelentő láthatatlanságban készülhet.
Az esendő kezdő lépéseket, a kigyakorlás előtt álló technikai részleteket és törékenyen bontakozó tehetséget nem kell kitenni annak, hogy azt a környezet fürkésző tekintete lássa és felette véleményt alkotva kritizálja.
Mert a külvilág jelenléte egy nyomás, egy elvárásokkal és megítéléssel teli helyzet, amit egy éppen formálódó sportolói identitás kérdéses, hogy hogyan tudna kezelni.
Hogy egy ilyen plusz nyomás mennyi erőt és energiát vinne el a fejlődéstől.
Esportoló esetén azonban nem mint opció, hanem, mint kötelező elem jelenik meg az aktív social média jelenlét szükségessége.
Esportoló esetén egy must have pont, hogy gyakorlatilag a kezdetektől fogva építse fel a saját csatornáját, hiszen az online jelenlét egy online sportoló esetén alap, két szempontból is.
Egyrészt innen lesz rajongói bázisa, amiről gyakorlatilag önmaga számára kell gondoskodnia, hiszen versenyei nagy részét a virtuális térben vívja meg egyedül – ha csak nincsenek saját szurkolók, akik így is vele tartanak.
Másrészt pedig a ranglistán való előre jutás szükséges alapfeltétele ez a felépített online jelenlét, mert ez kell ahhoz, hogy jobb feltételekhez jusson, amit a szponzorok tudnak megadni, akik nyilván egy aktív és jól felépített social média csatornával rendelkező versenyző mellett tudnak elköteleződni.
De mekkora teher egy versenyző számára, hogy szinte a kezdetektől fogva online jelenlétben kell lennie?
Nagy!
Egyrészt ki szeretné, ha kezdeti lépéseit a nagyvilág látná?
Ki szeretné, ha az amúgy is törékeny sportolói identitását a nyilvánosság nyomása alatt kellene építeni, ahol mindenfajta kritikának ki van téve?
Kinek lenne egyszerű feladat, hogy egyszerre építse profi sportolói képességeit, miközben a social média felületen egy sokkal látványosabb, a közönség számára sokkal kedvezőbb sportolói stílust kell, hogy mutasson?
Talán senkinek!
A folyamatos jelenlét egy pszichésen megterhelő, állandó nyomást jelentő tényező, amit sokszor egyedül kell egy esportolónak megküzdenie. Ez egy fiatalnak alapból nem egyszerű helyzet, de a tét, hogy profi esportolói karrierjének felépítése múlik ezen, még nagyobb extra terhet tesz erre a helyzetre, amiben vajmi kevés segítségre számíthat a wanna be esportoló.
Kapcsolódó cikkek: