Előző írásomban végigvettem pár szempontot arra vonatkozóan, kinek lehet érdemes kipróbálnia magát a külföldi munkában s mik az első fontos tennivalók a határátlépés előkészítéséhez.
Ezúttal arról mesélek, miféle lehetőségek rejlenek a kinti munkavállalásban. Elöljáróban fontos tisztázni, mely 3 nézőpont MEGVÁLTOZTATÁSA a legjobb alap kinti sikereinkhez:
- Mások hibájából tart ott az életem ahol, hiszen én csak a körülmények áldozata vagyok.
- Elmenekülve az itthoni problémák elől több száz kilométerre minden szebb és jobb lesz.
- Simán elboldogulok idegen nyelv tudás nélkül, hiszen olyan sokan így dolgoznak kint.
Fenti mondatokkal a fejünkben akár itthon is maradhatunk, mert a távolság nem fog változtatni semmi olyasmin, amivel alapvetően elégedetlenek vagyunk az életünkben. Erre egyedül mi magunk lehetünk képesek – itt és most!!!
Persze az általános tapasztalat azt mutatja, hogy ezt a legtöbben mégis már csak akkor tesszük meg, mikor eljutunk egy bizonyos pontig… Ahol annyira fáj a jelenlegi, tarthatatlanná fajult állapot, hogy akár az ismeretlenbe fejest ugrás kockázatát is vállaljuk a változásért. Magunk mögött hagyva addigi életünket. S ilyenkor nagy hirtelen valóban nem biztos, hogy időnk és lehetőségünk van nekiállni idegen nyelvet tanulni…
DE!
Jó tudni, hogy bár lehetséges nyelvismeret nélkül is külföldön dolgozni, de minden érintett nagy árat fizet ilyen helyzetben. Írok róla hamarosan, milyen saját tapasztalataim vannak a témában, melyek ezt mondatják velem, de most még más a téma. Térjünk tehát vissza oda, hogyan kezdjük el nézni a körülöttünk lévő dolgokat, mielőtt nekivágunk a nagyvilágnak.
Amint az ember megbarátkozik a gondolattal, hogy saját életében kivétel nélkül mindent ő maga teremtett, ezzel máris a problémáról a megoldásra tudja helyezni a fókuszt. Vállalva ezután a felelősséget minden döntéséért és azok következményéért. Belátva, hogy a dolgok ok-okozat alapon működnek s bármi történik velünk, a mi reakciónkon múlik, hogy az adott eseménynek milyen hatása van az életünkre.
S ezt tisztázva máris sokkal derűsebben tudjuk szemlélni a helyzetünket minden szempontból. S arra koncentrálva, mi mindent nyerhetünk a határ átlépésével (az országéval s komfortzónánkéval is), eleve sokkal jobb eséllyel vágunk neki a munkakeresésnek számos lógó orral nekiinduló honfitársunkhoz képest.
Hisz egyértelműen vár ránk az itthoni fizetés többszöröse, s amennyiben igényünk van rá szakmai és nyelvi fejlődési lehetőség is. Ezen kívül sok új értékes ismeretségre tehetünk szert és végül de nem utolsósorban gyakorlatilag egy fizetett önismereti tréningen vehetünk részt. Számomra 18, Ausztriában ledolgozott szezon után például ez volt az egyik legértékesebb hozadéka a kint töltött időnek. Melynek köszönhetően most már itthon a magam főnökeként végezhetem azt a munkát, amit szívből szeretek, magamnak beosztva az időmet és megválasztva, hogy kikkel dolgozom együtt.
Saját tapasztalataim alapján tehát mielőbbi kipróbálásra ajánlom a külföldi munkát mindazoknak, akik másra és jó eséllyel többre vágynak az életben ahhoz képest, mint amit eddig sikerült elérniük.
Tény, hogy néhány dolog elengedhetetlenül szükséges hozzá hogy hosszútávon BOLDOGuljunk odakint, ezek jó része viszont akár már menet közben is elsajátítható, amennyiben kezdésnek a szándék és késztetés megvan a változ(tat)ásra.
Jó ha már most rendelkezünk tehát jó adag
- rugalmassággal
- türelemmel
- alkalmazkodóképességgel
- elszántsággal
- kitartással
- hittel
- célokkal
- tisztelettel mások iránt
- önállósággal
- kommunikációs készséggel
Ezek birtokában ugyanis szinte behozhatatlan előnyünk van mindazokkal szemben, akik keserű szájízzel gondolnak rá, hogy anyagi kényszerből el kell hagyni a hazájukat és a szeretteiket. Ráadásul sokan azt várják, hogy a sült galamb a szájukba repüljön s a kint élők segítsék az ő mielőbbi sikeres elhelyezkedésüket. Nagyjából anélkül, hogy ők bármire időt, energiát, urambocsá akár még pénzt is áldoznának. Utóbbi alatt leginkább a nyelvtanulásra szánt összeget értem – ezt sajnos legtöbben ablakon kidobott pénznek tartják. Nem sejtve, hogy mennyi további felesleges kiadástól tudnák magukat megkímélni, hogyha megalapozott nyelvtudással indulnának neki. Természetesen tisztelet a kivételnek, akik viszont sajnos ritkák, mint a fehér holló és leginkább csak a szabályt erősítik.
Legutóbbi írásomban 5 pontban összefoglaltam, mik a konkrét teendők munkakereséskor. Bár ezt jó eséllyel mindenki tudja, hisz idehaza is hasonlóan zajlik a folyamat, de emlékeztetőül érdemes elolvasni az előző számban közzétett cikkemet is a témában. Kitértem továbbá arra is, hogyan és milyen célokat érdemes kitűzni, hogy minél nagyobb eséllyel mielőbb sikeresen el tudjunk helyezkedni első külföldi munkahelyünkön.
S amikor már tudjuk mit és miért akarunk, illetve hogyan tudjuk megtalálni mielőbb a számunkra ideális munkát, következő fontos lépés beszerezni minél több hasznos információt a célországra vonatkozóan.
- Milyen jellegű és mértékű költségekkel jár a kinti élet?
- Milyen hivatalos ügyintézés vár ránk a legális külföldi tartózkodás kapcsán?
- Hol érdemes bankszámlát nyitnunk és milyen dokumentumok szükségesek hozzá?
- Mely mobilszolgáltató díjcsomagjai lehetnek a legkedvezőbbek számunkra?
- Milyen fogadtatásra számíthatnak a célországban a vendégmunkások?
Kívánok kellemes tervezgetést és sok segítőkész, hiteles forrást a fenti kérdések megválaszolásához.
Én pedig legközelebbi írásomban belecsapok az önismereti lecsóba. Saját kinti tapasztalataimat alapul véve és megmutatva, önmagammal egyre szorosabb kapcsolatba kerülve milyen pozitív változások generálódtak körülöttem munkában és magánéletben egyaránt.
Tartsanak velem legközelebb is, hogy megtudhassák, mivel érdemes tágítani a komfortzónánkat, hosszútávú sikeres külföldi BOLDOGulásunk biztosításához.
Kapcsolódó cikk:
Menni vagy maradni? Avagy külföldi munkavállalás bennfentes szemmel