Az emberek alapvetően két nagy csoportra oszthatók: vannak, akik szeretnek ruhákat vásárolni maguknak, és vannak, akiknek ez egyáltalán nem okoz örömet. Akármelyik kategóriába is tartozol, azzal valószínűleg egyetértesz, hogy nem egyszerű feladat a személyiségünkhöz és testalkatunkhoz is passzoló, ízléses, „tökéletes” ruhatárat összeállítani. Ha ez eddig Neked sem sikerült, kérlek ne keseredj el, légy kitartó és tekintsd jó játéknak a dolgot! Mert az öltözködés egy olyan örömteli, kreatív folyamat, amelyből mindig erőt meríthetsz a mindennapokban! Engedd meg, hogy néhány praktikus tanáccsal segítsek Neked abban, hogy fel tudd építeni a saját álom-ruhatárad!
Milyen stílus illik hozzád?
Fontos leszögeznünk: nem kell minden ruhadarabodnak újnak lennie! A stílusos öltözködés nem erről szól. Az első feladat, hogy el kell döntened, milyen stílust szeretnél kialakítani magadnak. Ez igen fontos lépés, hiszen ez is meghatározza, hogy mely darabok maradhatnak meg a régiek közül. Érdemes ehhez némi önismeretet gyakorolnod, ugyanakkor körül kell nézned a mostani ruhatáradban és fel kell tenned a kérdést magadnak: „Valójában milyen stílust szeretnék képviselni? Mi az, amivel azonosulni tudok, ami én vagyok?” Ha egyedül nem tudsz dűlőre jutni ebben a kérdésben és fogalmad sincs, mi áll jól Neked, miben éreznéd jól magad, lapozgasd a friss divatlapokat (javaslatom, hogy a korodnak megfelelő magazint keress), vagy fordulj divattanácsadóhoz. Lássuk, melyek az ismertebb, fő stílusok (amelyeket további alkategóriákra lehet bontani):

1. Elegáns
2. Romantikus
3. Sportosan elegáns (smart casual)
4. Lezser/sportos
5. Trendi
6. Maszkulin
7. Klasszikus
8. Extravagáns stílus
Ha megtaláltad, melyik áll legközelebb hozzád, tárd ki a ruhásszekrényed ajtaját!
Hogyan szelektáld a ruháidat?
Figyelj arra, hogy minden egyes ruhadarabodnak első osztályúnak kell lennie! Ez azt jelenti, hogy pontoznod kell minden darabot, mert meg kell felelnie a „bűvös hármasnak”: a Minőség, Stílus és Szabás szigorú követelményeinek. Csakis azt tarthatod meg, amelyik 5-ből 5 pontot kap, mert különben olyan, mintha nem is változtatnál semmit és nem fogsz tudni külsőleg megújulni!
Minden egyes ruhadarabot, kiegészítőt próbálj fel és légy nagyon szigorú Önmagaddal is, a ruháiddal is! Nagyon jól jön ilyenkor, ha valaki, aki tényleg őszinte tud lenni hozzád, ott van és segít, mert egyedül valóban nagyon nem könnyű ilyen kíméletlennek lenni.

1. Az első és legfontosabb kérdés, mielőtt felpróbálod, hogy milyen állapotban van? Lyukas, foltos, kinyúlt, szöszös? Bármelyik is igaz rá, válj meg tőle, dobd bele a „mehet” zsákba.
2. Most következik a próba: ami az első kérdésben bent maradt, azt a következő szempontból kell megnézned: „Jól áll nekem és az én méretem?” Igazán nagyon jól érzed magad benne, amikor viseled? Istennőnek/vonzó pasinak érzed magad benne? Ha nem így van, viszlát! Akkor is, ha csupán egyetlen másik ruhadarabhoz passzol, de amúgy mással nem veszed fel! Ha kényelmetlenül érzed magad benne, úgysem fogod hordani és ráadásul folyamatosan frusztrálni fog, hogy ott lóg a szekrényedben és nem viseled (mert „majd belefogyok, majd veszek hozzá valamit, ami feldobja” stb.).
3. Akkor menjünk tovább. A következő kérdés, hogy „Passzol ez a jelenlegi életembe, szükségem van rá?” Ha egy régi, évek óta nem hordott holmiról van szó, ami mára inkább emlék, és nem is jársz már olyan helyre, ahova felvehetnéd, vagy már Te nem vagy az, aki ezt szívesen viselné – ne habozz, ki vele! Más még örülhet neki, más még boldog lehet benne, Neked pedig mennyi hely felszabadul a szekrényedben az új életedhez!
4. A következő szempontnál újra légy nagyon őszinte és kíméletlen magaddal: „Hordom egyáltalán? Vagy csak őrizgetem?” Természetes, hogy mindenkinek vannak olyan ruhái, amiket soha nem visel, csak pakolgatja ide-oda, hogy majd egyszer, valami csoda folytán úgyis felveszi. De szeretnélek megnyugtatni (és felnyitni a szemed), hogy sajnos nem jön el az az idő, amikor hordani fogod… Amennyiben tényleg soha nem hordod és nem is érzed jól magad benne, semmi értelme, hogy tovább nézegesd. Mehet a szeretetszolgálatnak ez is!
5. Az utolsó kérdés: „Stílusos, divatos?” Ha nem, akkor egyetlen dolog mentheti fel az elajándékozás alól, mégpedig az, ha klasszikus darab, ami sosem megy ki a divatból. De ha nem tartozik a klasszikus kategóriába és évekkel ezelőtti divatot képvisel, ne sajnáld, selejtezd ki!
Még egy jó tanács: ha bármelyik ruhával kapcsolatban bizonytalan vagy, inkább válj meg tőle, mert az azt jelenti, hogy úgysem 5 pontos, úgysem tökéletes. Ennek az átalakítósdinak pedig van egy nagyon fontos célja: stílusos akarsz lenni, jól akarod érezni magad a ruháidban, tehát ne köss feleslegesen kompromisszumot!
Amint elkezd kiürülni a szekrényed, csodás érzés fog hatalmába keríteni, meglátod! Te magad is megkönnyebbülsz, és még azokat a ruháidat is észreveszed majd, amelyek átmentek a szűrőn, tehát bátran felveheted őket!
A következő részben folytatjuk néhány vásárlási praktikával.