Valójában mindhárom. A materialista alapokon nyugvó orvostudomány képviselői is elismerik a pszichés háttér szerepét a meddőségben, nem véletlen, hogy a legtöbb meddőségi klinikán már elérhető a klinikai szakpszichológusi segítség is.
Dr. Kaáli Nagy Géza, a Kaáli Intézet alapítója szerint „a siker nem a kémcsőben, hanem az emberek lelkében dől el”.
Az idézet arra vonatozik, hogy bár minden házaspárral ugyanolyan körülmények között, ugyanolyan módszerrel végzik a lombikbébi program során a beültetést, mégis a statisztikák szerint 30 párnál megfogan a gyermek, 70 párnál pedig nem. „Valaki segít, valaki korlátoz. Legyen a neve Isten, sors, vagy bármi, de ott van még valami, amit mi nem tudunk megmagyarázni.”
Ehhez kapcsolódnak a pszichológia kutatási eredményei, melyek szerint ha ezt a bizonyos 70 párt pusztán pszichoterápiával kezelik, nagy részüknél végül mégis sikeresen megérkezik a gyermekáldás.
Akkor hogy is van ez?
Úgy tűnik, a meddőség kérdése összetett
A kiindulópont a biológiai háttér, amely meghatározza, hogy a nők milyen életkori korlátok között termékenyek, és amelynek a csúcspontja a húszas éveikre esik.
Manapság egyre később vállalnak a párok gyermeket, a termékenységi korlát felső határai felé tolódva, 30 és 40 éves koruk között. A biológiai kor tehát nyilvánvalóan szerepet játszik a jelenlegi termékenységi problémákban, de a képlet mégis összetettebb ennél.
Ennek oka egyrészt orvosi: a termékeny fázisban is rengeteg testi jellegű probléma nehezítheti a női oldalról a természetes úton történő teherbeesést, például endometriózis, PCOS, inzulin rezisztencia, pajzsmirigy működési zavarok, és még sorolhatnánk. Ezekben az esetben az orvostudomány közreműködése nélkül, pusztán természetes úton történő próbálkozással sok párnak le kellene mondania a saját gyermek születéséről.
Emellett pedig közrejátszik harmadik tényezőként a pszichés háttér, amelyen a klinikai vizsgálatok eredményei szerint érdemes dolgozni termékenységi problémák esetén, mert nagyban elősegítheti a fogantatást és a várandósság sikeres kihordását.
Lelki okokra visszavezethető terméketlenség
A női testet a gyermek kihordására és táplálására „gyártotta” a Teremtő. A saját kisbaba utáni vágy sokszor már nagyon korán, egész pici korban megjelenik a lányoknál, amikor még tényleg a gólyától várják a baba házhoz szállítását.
Ennek ellenére előfordulhat, hogy a nőben kislánykorától a gyermekvállalásra vonatkozó tényleges döntés meghozataláig tartó időszak alatt olyan lelki akadályok alakulhattak ki, amelyek gátolhatják a fogantatást.
Ezek a pszichés akadályok nagyon sokrétűek lehetnek. Múltbeli traumákból adódó félelmek, amelyek még most is éreztetik a hatásukat, alkoholista szülő, teljesítményalapú szeretet gyermekkorban, de még akár az is közrejátszhat, mennyire volt annak idején a származási családban megkülönböztetés a szülők részéről a gyermekeik között.
A jelenbeli problémák is hozzájárulhatnak a baba késéséhez: bizonytalan egzisztencia, párkapcsolati bizonytalanság, munkahelyi bizonytalanság. Sokan tartanak az otthon töltendő időtől a kicsivel. Hogyan fogják bírni a bezártságot, a felnőtt társaság hiányát?
Furcsa módon néha még a párkapcsolati boldogság is akadály lehet. Amennyiben a pár boldog, kiegyensúlyozott párkapcsolatban él, a nő sokszor szoronghat amiatt, hogy egy harmadik fél érkezésével a kapcsolatban felborul majd az addigi harmónia.
Mit tegyünk és mit ne?
Ahogy a fentiekből is látszik, a termékenységi problémákhoz vezető okok listája rendkívül összetett. Mindig mindenkinél egyedileg érdemes vizsgálni, hogy mi akadályozhatja testi illetve lelki szinten a gyermekvállalást, nincsenek egyértelmű receptek.
Ha késik a baba, ajánlatos minél előbb elkezdeni a megfelelő kivizsgálásokat, szakorvosok segítségével. Emellett érdemes változtatni az életmódunkon, egészségesebben étkezni, sportolni, vitaminokkal feltölteni a szervezetet. Ne várjunk az orvosi kivizsgálások végéig mindezzel! A táplálkozás minősége erőteljesen hozzájárul a hormonrendszer egyensúlyához, ennek a szerepe egyáltalán nem elhanyagolandó, akár gyógyszerek szedését is elkerülhetjük pusztán az életmódváltással.
Ne csak a testünket készítsük fel, hanem a lelkünket is. Akár egyedül, otthon, kifejezetten a témában ajánlott hasznos könyvek olvasásával, jógával, meditációval, autogén tréning alkalmazásával, akár kérjünk bátran segítséget a témában jártas pszichológustól.
Mit ne tegyünk? Ne hibáztassuk magunkat, amiért még nem érkezett meg a baba. Ne haragudjunk magunkra, amiért szomorúak vagyunk, amikor ismét azzal szembesülünk, hogy ebben a hónapban sem sikerült. Fogadjuk el, hogy természetes, ha haragszunk másokra, amiért nekik viszont igen. Minden érzésünk természetes velejárója a helyzetnek, amiért nem kell szégyellnünk magunkat.
De nagyon fontos, hogy tudjuk: a meddőség nem betegség. Pusztán pillanatnyi állapot, amely akár már a következő hónapban megváltozhat.