A felújítás egy idegfeszítő folyamat akkor, ha az ember saját maga fog neki és nincs tisztában vele, hogy milyen lehetőségei vannak. A különböző szakemberek, időpontok, variálások és kiadások miatt sokan feladják és kétségbeesve keresnek segítséget. De nem kell ennek így lennie akkor, ha már az elejétől kezdve jól csinálják. A felújítás menetéről és a legfontosabb információkról Papp András generálkivitelezővel beszélgettünk.

Hogyan érdemes belevágni a felújításba?
Legelőször is a vállalkozó teljeskörű leinformálásával kell kezdeni. Sokan ódzkodnak attól, hogy generálkivitelezőt bízzanak meg, de az a tapasztalat, hogy jobb, ha egy kézben tartják össze a munkafolyamatokat. A megbízás elején mindenképpen le kell egyeztetni, hogy nincs előre pénzfizetés. A kivitelező végezze csak a saját szakterületén lévő munkát. A legfontosabb a megfelelő kivitelező kiválasztása, valamint a szerződéskötés belefoglalva a feltételeket és határidőket.
Mi a felújítás helyes sorrendje?
Attól függ, hogy milyen mértékű a felújítás, de térjünk rá a teljes felújításra. Ilyenkor általában generálkivitelezővel kell felvenni a kapcsolatot és egyeztetni, szerződésben rögzíteni, hogy milyen falat és hova szeretne az építtető. A munka első lépése mindig a kőműves általi bontás, majd a kiszedés, felmarás és a törmelék elszállítása. Utána jönnek a gépészeti szakemberek: a villanyszerelő és víz,gáz és fűtésszerelő. Ők kivésnek mindent, megcsinálják a saját munkájukat, lepróbálják, majd visszatér a kőműves, aki visszavakol. Amikor végez, akkor attól függően kell-e gipszkartonozni, következnek a szárazépítészeti munkák (gipszkartonmennyezet, álmennyezet, válaszfal stb). Mikor kész van a munka, akkor jöhet vissza a festő, aki legletteli és alapozza a falfelületet. Őt követi a burkoló, aki lerakja a burkolatot (csempe, járólap), majd a festő jön vissza, aki színre festi a falakat. A melegburkolás csak ezután jön parkettázással és ajtóbeállítással. Legutolsó lépésként jön vissza a villanyszerelő és a gépész felszerelvényezni az ingatlant.

Hogyan válasszanak szakembert?
Semmiképp sem fotó alapján! Kérni kell a kivitelezőtől 3 kontakt személy telefonszámát, ahova személyesen ki kell menni és megtekinteni hogyan dolgozott. Amennyiben nem ad elérhetőséget, ott már felmerül a gyanú, hogy nem jó szakemberrel van dolguk.
Az alapanyagokat honnan vásárolják?
A barkácsáruházakban jóval drágábban kapják meg a szükséges alapanyagokat, emiatt a tüzépeket javaslom. A legjobb, ha az építtető a generálkivitelezőt magával viszi és ő intézi a beszerzést, mert tudja, hogy mit és hol kap meg olcsóbban. Nem szabad sajnálni a pénzt, ha az utánajárás miatt rátesz egy kis hasznot a vállalkozó, viszont így a szállítással és az anyag minőségével biztosan nem lesz gond. Alapvető igazság, hogy minőségi munkához, minőségi alapanyag kell.

Szerződéskötés igen vagy nem?
A szó elszáll, írás megmarad. Még a barátokkal is probléma lehet, főleg, ha elfogy a pénz. A szerződésben, ha minden pontosan le van rögzítve, sok problémától megkímélik magukat az építtetők és a kivitelezők is. Házépítésnél kevesebb a gond, mert a felelős építész veszi át a munkaterületet.
Felújítást követően mire terjed ki a garancia?
Házépítésnél a szerkezetépítésre 10 év, felújítás, burkolás, festés munkálatokra 24 hónap a garancia. Bármilyen garanciális hiba fordul elő, a generálkivitelezőt kell felkeresni.
Előlegfizetés igen vagy nem?
Az építőipari vállalkozók jól keresnek, így meg kell tudniuk előlegezni az alapanyagot, amit a számla alapján a megbízónak a végén kell kifizetnie. A boltban sincs előleg, így csakis a munka végén van kifizetés.

A szakember feje felett kell-e állni?
Normális vállalkozónál nem szükséges ellenőrizni, a jó hírük szájról szájra terjed.
Ha nem elégedett a megbízó, akkor mit tehet ?
Felszólítja a munka befejezésére a kivitelezőt, megkérni, hogy hagyja abba. Amennyiben elégedett az ügyfél kifizeti a munkát, ha pedig nem, akkor nem fizeti ki a vállalkozót. Az építtetőnek lehetősége van igazságügyi szakértőhöz fordulni, hogy felmérje a munka értékét és minőségét.
Lehetséges-e felújítást „agyvérzés” nélkül végigcsinálni?
Abban az esetben igen, ha normális, hozzáértő kezekben zajlik a munka. Nem úgy működnek a dolgok mint régen, hogy egyik szakember befejezi a munkát és már ott a másik. A normális vállalkozókra várni kell, hiszen ők már a jövő év végéig teljesen be vannak táblázva.
A tulajdonosnak azt kell felfognia, ha korrekt kivitelezővel van dolga, hogy nem azért akarja ő megvásárolni az alapanyagot, mert akkora haszonkulccsal dolgozik, hanem azért, mert így biztosan megfelelő minőségű lesz az alapanyag és időben ott lesz a helyszínen, nem kell várni. Ki kell számolni, ha a megbízó szaladgál az alapanyagért, mennyi idő és energia megy el rá és akkor sem biztos, hogy jól választ.
További hasznos információkért látogass el a www.epitoguruk.hu oldalra