A kozmetikus története, aki saját bőrén tesztelt, tapasztalt és gyógyította magát.
Drága fény!
Emlékszem a kamaszkoromra… szoliba mentem, mert pattanásos volt a bőröm. És a napfény milyen jót tesz neki. Azóta tudom, hogy a bőr számára a D vitamin, egyes kutatások szerint hatékonyabbnak bizonyult, mint a C-vitamin. Azt mondják, 20 perc a napon és a megfelelő D vitamin mennyiség termelődik is a szervezetben. 20 perc pont elég ahhoz, hogy egyes típusok meg is égjenek. Ha pedig égés van – ott a bőr szövetének a DNS-e is károsodhat. Miért gond ez?
Soha nem felejtem el, amikor a nemzetközi oktatónk elmesélte, hogy fiatal lány korában még rá is segítettek a napozásra azzal, hogy egy speciális olajjal kenték a bőrüket. Aztán 50 körül a második melanomáját távolították el. Nem mondom, hogy minden ilyen elváltozásért a nap a felelős. De 90 %-ban okoz a túlzott sugárzás problémát.
Tavaly nyáron olvastam egy vitamint forgalmazó cég vonatkozásában, hogy délben menjünk ki nyugodtan fényvédelem nélkül – és persze, figyeljünk, hogy ne égjünk le. Megpróbáltam, nem sikerült. Teljesen megégtem.
Skandináv országokban magas a kockázati arány. Ők nem napsütötte helyen élnek, majd elmennek egy évben kétszer vakációzni, bizony megviseli a bőrüket, hiszen egyáltalán nincsenek fényhez szokva.
Itt elengedhetetlen a fényvédelem, árnyék, kalap stb. A kalapot kimondottan ajánlom a pigmentációs (arcon) problémákkal küzdőknek.
De miért égünk, miért barnulunk?
Melanin: a természetes fényvédő
A napfény és szolárium használat közben a sugarak a DNS-t károsítva idézik elő a sejtek pusztulását. Amikor napfénynek vagyunk kitéve, bőrünk több melanint termel, hogy alsó rétegeit megóvja a károsodástól, emiatt válunk napbarnítottá, vagy éppen vörössé, attól függően milyen károsodást szenvedett bőrünk.
A melanin egy természetes fényvédő, amely napsütés esetén aktiválódik, így próbálja megvédeni a sejteket, hogy ne károsodjanak. Kimutatott, hogy az elaszten és kollagén rostokat is károsítja. Utána nehéz már szép, feszes bőrt varázsolni.
A melanin határozza meg a bőrszínt is.
A világosabb bőrűek kevés melaninnal rendelkeznek, míg a sötétebb bőrűek sokkal többel. Egyéni bőrtípusunk adja meg tehát, hogy mennyi időt tölthetünk el a napon égés nélkül. A dermatológusok a Fitzpatrick-skálát dolgozták ki arra, hogy meghatározzák ki mennyire veszélyeztetett napégés esetén.
Bőrdiagnosztikánál, a bőrtípus állapotánál mindig fontos számomra, hogy tisztában legyek ezzel a számmal. Ugyanis hatóanyagok és bőrelváltozások szempontjából is fontosak.
Pl.: egy fehér bőrű nem fog pigmentálódni (maximum a szeplők jellemzőek), azonban már ha kicsi kreol hatás is van a bőrben, akkor azonnal pigmentálódhat.
Aknés gyulladásnál a fehér bőr jól reagál a szalicil savra (kivétel, aki érzékeny rá), de a barna bőrt megégeti.
Nézzük a típusokat:
- 1-es típus: mindig ég és sosem barnul. Ők általában a vörös és a szőke hajúak. Ezek az emberek akár 6 perc alatt is leéghetnek.
- 2-es típus: könnyen égnek le, de nehezen barnulnak.
- 3-as típus: bőrük ritkán ég le, könnyen barnulnak. Ezek az emberek általában barna- vagy fekete hajúak és barna szeműek.
- 4-es típus: néha leéghetnek, könnyen barnulnak.
- 5-ös típus: sötétbarna típusú bőr, amely soha (láttam ennek ellenkezőjét is) nem ég le, illetve könnyen barnul.
- 6-os típus: olyan bőr, amely sok melanint tartalmaz és nem ég le. Ez a bőrtípus is könnyen barnul, de a bőr alapárnyalata miatt már nehezen vehető észre a változás.
A napégés
A napégés tünetei jellemzően néhány órával később észlelhetőek, ezeket valószínűleg már mindannyian jól ismerjük, úgy mint forró, pirosas bőr, amely érintésre érzékeny, esetenként duzzanat is kialakulhat rajta.
Fontos felismerni, hogy mikor beszélünk másodfokú égési sérülésről. Ilyenkor ugyanis folyadékkal telt részek keletkeznek, így próbálja a szervezet hűteni önmagát. Ebben az esetben mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni az esetleges fájdalmak csillapítása miatt is. Leégés azonban nem csak bőrünkön, szemünkön is keletkezhet, ami legalább ennyire fájdalmas.
Mit tehetünk ez ellen?
- szerintem már 9 óra és 16 óra között ne tartózkodjunk a napon, főleg nem fényvédelem nélkül
- keressünk árnyékos helyet amennyiben lehetséges, napernyő, kalap
- hidratáljuk a bőrünket kívül, belül. Kollagén, antioxidánsok – minél kevesebb szabadgyök képződjön.
Idő előtti öregedés.
Ezt a fotót sokan láthatták már. Ennek a 69 éves kamionsofőrnek 28 éven át, az ablaküvegen keresztül, csak az egyik felét érte a Nap.
Itt jegyezném meg a barátnőm esetét, aki kreol bőrű és elvileg nem ég le, de amikor külföldre, Szaúd-Arábiába költözött és napi szinten közlekedett autóval – bizony a bőrét megpörkölte a nap. Fényvédőt is használt – 50 faktoros arcvédő krémet és mégis.
Mint már korábban említettem, a sugárzás roncsolja az elasztin és kollagén rostokat, amik a feszes és rugalmas bőrért felelősek. Korunk előrehaladtával így is, 30 év felett 15 %-kal csökken a természetes kollagénmennyiségünk. Óvjuk a bőrünket.
Halott már a kék fényről?
Fényvédők, avagy mit tehetünk még a védelem érdekében?
Megkülönböztetünk fizikai és kémia fényvédőket.
Fizikai fényvédők: azonnali védelmet nyújtanak, a bőrre felkenve, testes krém érzetet kapunk, fehér színnel. Védőréteget képez a bőrön. Összetevői: a titánium dioxid, amely védelmet nyújt az UV-B és a rövidhullámú UV-A sugárzás ellen. A cink-oxid sokkal átfogóbb védelmet nyújt, az UV-B és a legtöbb UV-A sugázás ellen is a leghatékonyabb.
- Kémiai fényvédők: nagy részük elnyeli (abszorbeálja) az UV-sugarakat, megfelelő hatásukhoz azonban 20-30 perc kell. Allergiás reakciók előfordulhatnak az egyes kémiai összetevőkre, irritálhatja a bőrt, éghet és könnyezhet a szem tőle.
UV-A és UV-B ellen is véd: Menthyl Anthranilate, Oxybenzone, Tinosorb
Erős UV-A és gyenge UV-B védelmet nyújt: avobenzone, ecamsule (Mexoryl SX)
Erős UV-B, gyenge UV-A védelem: cinoxate, homosalate, octocrylene, Octyl Methoxycinnamate (OMC), Octyl Salicylate, Padimate O, Trolamine SalicylatePhenylbenzimidazole, Sulisobenzone
Erős UV-B, és jelentős UV-A: Dioxybenzone
Testre és arcra is más-más készítményt szoktunk javasolni, mivel az arcbőr típusa eltérhet a testétől.
Gyermekeknél mindig fokozottan járjanak el és bizonyos kor alatt kerüljék a kémia fényvédők számát.
Többször hallottam, hogy mert attól leszünk rákosak, hogy ezeket kenjünk magunkra… nos a véleményem az, hogy itt is az egyensúlyra kell törekedni. Ha nem kivédhető az intenzív sugárzás, használni kell. A többi pedig mindenki saját döntése és ezáltal felelőssége, hogy mennyit és milyen minőségen tartózkodik a napon.
Vigyázzanak bőrük egészségére!