Előző lapszámainkban a napelemes rendszerekkel kapcsolatban felmerülő általános kérdések taglalásába kezdtünk. Ezt folytatjuk most, megnézve, hogy egy fenntartható élet energia ellátásához hogyan járulnak hozzá a napenergiát hasznosító rendszerek. A megújuló energiák a jelen és a jövő. A fosszilis anyagok környezetkárosító hatásai ismertek. Fél információk és tévhitek viszont a zöldenergiákkal kapcsolatban is megjelentek. Nem biztos, hogy a legjobb technológia a jelenlegi, de mindenképp egy lépcsőfok a kis ökológiai lábnyom felé vezető úton. Nézzük akkor, hogy milyen általános kérdések merülnek még fel a napelemes rendszerekkel kapcsolatban.
Fontos kérdés, hogy meddig bírják. 10 év után ki lehet őket kukázni és még veszélyes hulladék is lesz belőle? Nem. A jelenleg gyártott rendszerek élettartama 35-40 év. A Németországban 1990-ben telepített napelemek a mai napig működnek. A napjainkban gyártottak pedig sokkal fejlettebbek, korszerűbbek, jobb minőségű anyagokból készülnek és többet is bírnak. A felhasznált alapanyagok, mint az üveg, acél és szilícium pedig újrahasznosíthatók vagy más iparágak számára felhasználhatóak.
Hogy a napelem technológia már most elavult lenne, azt cáfolja, hogy egyre több vállalkozás és magánház telepít Európa szerte ilyen rendszereket. Közkedvelt és divatos megújuló energiaforrás. Természeten folyamatosak a fejlesztések, kísérletek és a kutatások. Néhány éve elektronika helyett mikroorganizmusok fotoszintézisével állítottak elő elektromos áramot, és készítettek kísérleti napelemet a University of British Columbia tudósai.
Vásárlási szándéknál fontos kérdés, hogy mi éri meg. Akinek nincs készpénze, az pályázati támogatást vehet igénybe vagy hitelt. A telepítési összeg magasnak tűnhet, de egyszeri kiadásról van szó, ami várható időn belül megtérülést hozhat. Vannak olyan állami támogatások, amik elősegíthetik a napelemek elterjedését és megkönnyíthetik a vásárlást. Ezek közé tartozik a lakosság számára elérhető kedvező, nulla százalékos kamatú visszatérítendő hitel, aminek futamideje maximum 20 év. A napelemes rendszerek ennél sokkal tovább működnek, akár kétszer ennyi ideig. A közép-magyarországi régióban lévő vállalkozásoknak a VEKOP nyújthat segítséget, amit hitel és támogatás formájában vehetnek igénybe. Minden más régióban lévő cég számára a GINOP érhető el.
Mi a helyzet költözésnél? Hagyjam ott a jól kiépített rendszerem? Jó hír, hogy könnyen szerelhető és jóval alacsonyabb költségért, mint a telepítés, átköltöztethetőek a napelemek. Ám ha mégis az eladott ingatlanon marad, jelentősen emeli annak értékét.
Lesz melegvizünk is, ha napelemet szerelünk fel? Érdemes külön választani a fogalmakat a könnyebb megértéshez. Napkollektor vagy napelem?
A napkollektor összegyűjti a Nap sugárzó hőjét, és a kollektor csöveiben vizet (vagy más munkaközeget egyes esetben) melegít fel vele.
A napelem fotovoltaikus úton termeli az áramot, a napelem cellákba beérkező elektromágneses napsugárzás által létrejövő feszültséget használjuk fel elektromos áramkörben való alkalmazására.
Itt érdemes megjegyezni, hogy különböző elektromos vízmelegítő rendszerek használatával a napelemes rendszerünk végső soron képes közvetett módon melegvizet is előállítani, rákapcsolva az adott elektromos vízmelegítő rendszerre.
A napelemekkel kapcsolatban nagyon sok tévhit kering, pedig a rendszer segítségével nemcsak a környezetet óvjuk, de a saját háztartásunk kiadásait is csökkenthetjük, hiszen több energiával látjuk el az energiahálózatot. A napelem telepítése egyszeri költséggel jár és a felszereléséhez nincs szükség engedélyre, könnyen, komoly bontás nélkül telepíthető, hosszú garancia időszakkal, időt állóan. Egyre kisebb ökológiai lábnyommal tudjuk energiaszükségletünket megteremteni, vagy akár többet is termelni, mint amire igényünk van, visszaadva az elektromos hálózatnak.