Turisztikai szempontból friss információk, melyről tudnunk kell, hogy Magyarország szeptember 1-től ismét bevezette a határellenőrzést. Ennek következtében, külföldi állampolgár csak kivételes esetben léphet az ország területére, illetve csak nyomós indokkal. A határellenőrzés újbóli bevezetése november 1-jén hatályát veszti. Természetesen minden további intézkedés a kormány általi bejelentésektől függ.
Bevallom, nehéz elfogadni, hogy lassan egy éve a korona vírus okozta helyzet miatt szinte otthonainkba vagyunk kényszerítve. De ha a szabályokat okosan betartja az ember, akkor hazai vizeken is rengeteg új kalandban lehet része. Azt szem előtt tartva, hogy az egészség az első és legfontosabb, mégis tudatosan használva a lehetőségeket, a megszokott utazós cikket kissé újra gondolva, a kulturális élmények világába kalauzolom a kedves olvasót.
Az ősz beköszöntével az idő egyre inkább arra bíztat bennünket, hogy csak bújjunk a takaró alá, adjuk meg magunkat egy gőzölgő forró csokinak, indítsunk el egy filmet és csak élvezzük az otthon melegét. Ez mind rendben is van, de ezek mellett belefér egy kis kultúra a fővárosban. Budapesten számos látnivaló közül válogathatunk beltérben és kültéren egyaránt. Ezen programok közül is most a beltéri kikapcsolódás kapott nagyobb figyelmet. Impozáns budapesti múzeumok kerülnek bemutatásra, melyekre méltán büszke lehet minden magyar ember.
Magyar Nemzeti Galéria
A legnagyobb közgyűjteménnyel büszkélkedő Magyar Nemzeti Galériát 1896-ban alapították. A képzőművészet fontosságát hivatott bemutatni hazánkban, ahol a kiállítások a magyar művészettörténeti témákra fókuszálnak, akár őskori műtárgyak segítségével. Az Aktszobrok a századfordulóról című állandó kiállítás mellett, izgalmas időszakos kiállítások is helyet kapnak.
Ludwig Múzeum
A múzeum története 1987-ben kezdődött, amikor egy német műgyűjtő házaspár megalapította nemzetközi alapítványát, a közel 12 ezer egyedülálló műtárgya számára. Ezeket a nagyon magas értékkel bíró tárgyakat később harminc múzeum vette gondozásba a világ számos pontján. Hazánkban 1989-ben nyitotta meg kapuit az első kortárs művészeti múzeumként ismert Ludwig múzeum, mely a házaspár felfoghatatlan értékű gyűjteményéből 165 műtárgyat őriz. A múzeum a Müpában várja látogatóit, mely helyszínt ad számos kiváló időszakos kiállításnak is. Érdemes informálódni a honlapon épp milyen kiállítás tekinthető meg.
Szépművészeti Múzeum
Az európai hírnevet a budapesti Szépművészeti Múzeum az ókortól az egészen tizennyolcadik századig tartó szinte minden kort bemutató világtörténelmi gyűjteményének köszönheti. A hírnevéhez a múzeumban folyamatosan megtekinthető mesterművek is hozzájárulnak. Turisztikai szempontból az egyik kulcs fontosságú helyszín, ugyanis a hazai közönségen túl, a külföldi műkedvelő látogatókat is vonzza a világ számos pontjáról. 2018-ban véget értek a felújítási munkálatok ezáltal teljesen megújult külsővel fogadja vendégeit az épület. Egy látogatást egy őszi borús napon mindenképp megér.
Magyar Nemzeti Múzeum
Gróf Széchenyi Ferenc megbízásából épült, a munkálatokat 1937-ben kezdték és tíz év alatt fejezték be. A múzeum gyűjteménye öt különböző részből épül fel. Az éremtár a múzeumalapító 2500 darabos éremgyűjteményét hivatott bemutatni, a történeti tár múltbéli hazai relikviákat tár elénk, a régészeti tár az ország területén megtalált régészeti leleteket állítja ki. A történeti fényképtár és a történelmi képcsarnok is állandó kiállításként működnek, így a múzeumban megtekinthetők.
Ráth György-Villa
Egy jóval kevésbé ismert múzeummá alakított otthon, melyet a műgyűjtő Ráth György feleségével együtt értékes műtárgyakkal rendezett be. Ráth György az Iparművészeti Múzeum első igazgatója volt 1881 és 1896 között. Gizella, György felesége, ahogy férje kérte felajánlotta a házat és az összes műtárgyat az Iparművészeti Múzeumnak halála után, csupán egy kikötése volt, hogy ezentúl Ráth György Múzeumnak hívják. A történelem viszontagságait követően a villa újra megnyitotta kapuit a látogatók előtt 2018-ban. Egy állandó szecessziós kiállítás tekinthető meg.
Rendőrmúzeum
A múzeum immáron jóval több, mint száz éve, 1908-ban nyitotta meg kapuit a kíváncsi látogatók előtt. A második világháború következtében a múzeum törzsanyaga megsemmisült, de az újra szerveződésnek köszönhetően 1999 óta mindenki számára nyilvános és megtekinthető. Három állandó résszel várják a kedves múzeumba látogatókat, viszont felhívják mindenki figyelmét, hogy a múzeumban látottak inkább 16 éven felüliek számára ajánlott. Hab a tortán, hogy a tárlatvezetés és a belépés ingyenes, így akit érdekel a rendőrség és a bűnüldözés, annak mindenképpen kihagyhatatlan program.
Boszorkánymúzeum
A misztikum világába léphet be a kedves látogató a Boszorkánymúzeumban. Itt nem úgy van, mint más múzeumok esetében, hogy jegyet váltunk és szívhatjuk is magunkba a boszorkánymesterség kultúráját. E múzeum esetében csak előre egyeztetés és időpont foglalás után lehet részt venni a 60-90 perces tárlatvezetésen. A 18 évet már betöltött vendégek szerda esténként egy különleges szeánsz részesei is lehetnek. Pont erről az élményről maradna le?
Budapest beltéri szórakozási lehetőségekkel is bővelkedik, így amíg nem szerezhetünk utazásaink által új élményeket, addig marad a hazai kulTúra.