Az egyik nap feltettem egy kérdést a baráti körömben, miszerint “Mi jut eszetekbe a Tiktokról?” és más és más válaszokat kaptam. Ha azt mondom Tiktok, már nem az óra tiktakkolása az, ami elsőre az eszünkbe jut, hiszen a saját nagymamám is nagyjából tisztában van mi is ez a dolog, azonban csak annyit tud róla, hogy ez egy rossz dolog.
Na de mi is ez az alkalmazás valójában?
Az appot 2017-ben fejlesztették ki Kínában, habár volt, egy úgynevezett Musical.ly néven futó elődje is, ezzel olvasztotta össze a kínai Byte Dance cég. A világon ma már mindenhol ismert, viszont szerintem nem én vagyok az egyetlen, aki a tavaszi karantén ideje alatt töltöttem le, unalmamban. Az engem körülvevő ismerőseim már ezelőtt is használták, de engem nem érdekelt különösképpen, így kíváncsiságból regisztráltam egy fiókot, hogy megnézzem mi is folyik itt. Az alkalmazáson belül rövid 15-60 másodperces, ismétlődő videókat tudunk megosztani és nézni bármilyen témában, kedvünk szerint, megmutatva a bennünk rejlő kreativitásunkat. A főoldalon jól elkülöníthető két oldal, azok videói, akiket követek és a nekem ajánlott videók, amik a legfelkapottabb tartalmakat, legújabb trendeket mutatják be. Nagyrészt a fiatalok körében népszerűbb, viszont minden korosztállyal találkoztam már, az 5 éves kortól, egészen 80 éves korig. Azt vettem észre, hogy egyre több és több tv sztár vagy éppen tv műsorok hirdetik a saját profiljukat, hiszen látják az appban rejlő potenciált.
Azonban azon felül, hogy felkapott, nyújt még valami más extrát is?
Először is azt kell, hogy mondjam, mint szinte minden más is, mértékkel, egy egészen szórakoztató és kreatív szabadidős tevékenység.
A videók készítésének számos módja van a különböző filtereknek, effektusoknak, hangoknak és a vágásoknak köszönhetően. Véleményem szerint egy videó akkor lesz érdekes és népszerű, ha az egyéniség, az egyediség is ki tud bontakozni egy-egy ilyen videó alatt. Ilyenek például festési technikák, tanulási módszerek, edzés tervek vagy akár étkezéssel kapcsolatos tartalmak. Ami viszont az esetek nagy százalékában mindig beválik, az a humor.
Azt is megtapasztaltam, hogy különböző kisebb közösségek is kialakulhatnak, például a Harry Potter, One Direction, Anime fan oldalak követői között kialakul egy kapcsolat, hiszen a közös imádat összetartja őket. Körülbelül egy hónapja én is szemtanúja voltam, hogy az úgynevezett “Dracotok” jelenség megszállottjává váltam, ami annyit jelent, hogy a Harry Potter sorozatból ismert Draco Malfoy-jal kapcsolatban készültek fanvideók, és később a karaktert alakító színész, Tom Felton is becsatlakozott a közösségbe, sőt még egy kihívást is elindított a rajongói számára. Sok más ilyen kis társaság is kialakulhat, a barátnőim közül egyikük, a One Direction fiúbanda rajongói közé, míg a másikuk, az anime világ követői közé tartoznak. Emellett ezek a videók minden műfajú zenékre készülnek, így én például számos új zenészre találtam rá, nem mellesleg egy remek reklám lehetőség nyílik számukra, hiszen népszerűsíthetik az albumaikat, és az általuk készült termékeket is. A zenészek és énekesek mellett, profi fotósok is megmutatják egy-egy videón keresztül a tehetségüket. Körbekérdeztem az ismerőseimet ők miért szeretik, vagy esetleg mit köszönhetnek a Tiktoknak. Volt, aki új festési technikákat tanult meg és a saját festményeiről, rajzairól készít kreatív videókat. Különböző smink trükköket és hajformázási technikákat tanulhatunk el. A nyár folyamán saját magam készítettem a Tiktok alapján egy társasjátékot, ami nagyon jól szuperált. A tartalmak nagy része, valami hirtelen felkapott táncos trend, amit a létező összes “tiktokker” újraalkot, amivel nincs is baj, de az egyediség, így elveszik. A felhasználók közül a most leghíresebb Charli D’Amelio, 100 milliós követő táborral rendelkezik és mindössze 16 éves. Ez jól tükrözi, hogy milyen fiatalon és milyen hirtelen megváltozhat az ember élete és válhat közszereplővé, így kialakíthat magának egy marketing vállalatot, hogy még sikeresebb legyen.
Ezen sok pozitív tényező mellett mégis miért gondolják sokan, hogy egy negatív dologról van szó? Valami oka biztosan van, hiszen Indiában betiltották a használatát és szeptemberben az Egyesült Államokban is felmerült a betiltatásának kérdése.
Az első hátrány, amit magamon is észrevettem, és szerintem nem vagyok vele egyedül az az, hogy a videók rövidsége végett, és a jó zenéknek köszönhetően, nagyon hamar függővé tudunk válni. Akár órákon keresztül csak görgetünk és görgetünk, amíg rá nem eszmélünk, hogy mennyi is az idő. Ezt követően, pedig bűntudattal realizáljuk, hogy eltelt 2-3 óra gyakorlatilag a semmivel úgy, hogy azt 30 percnek érzékeltük.
Másodszor a fiókunk regisztrálása során számos személyes adatunkat megadjuk, és engedélyezzük a kamera hozzáférést is, ami az adathalászoknak kincses bányát jelent.
A legtöbb szülőnek az lehet a legnagyobb problémája az applikációval, hogy nincs korhatár, ami szabályozná a látott tartalmakat, így akár kisebbek olyan videókat láthatnak, amiket nem érthetnek, vagy esetleg felkavaró élményeket okozhatnak számukra.
A közösségi médiában a túlzóan tökéletes képeket látva könnyen kialakulhat bennünk az összehasonlítási kényszer, ami önértékelési problémákhoz vezethet, ezért célszerű tudatosan használni a Tiktok-ot is. Időkorlátot lehet beállítani, illetve az én íratlan szabályom, hogy maximum 100 embert követek, ha túllépem, akkor szelektálok, így elkerülöm a “mérgező” tartalmakat.