Nyárra hangolva… hatóanyagok, avagy mi segít, és mit kerüljünk!
A napfény hatására a bőr hőmérséklete megnövekszik, gyulladás alakulhat ki, valamint az UV terhelés károkat tehet a bőr mélyebb rétegeiben és ez a bőr korai öregedéséhez is vezethet.
Hála égnek a piacon rengeteg lehetőség van már a bőr védelmére és nézzük meg, különböző bőrtípusoknál mi lehet nyáron megoldás a bőr egészségének, ezáltal szépségének megőrzése érdekében.
Egy alap arcápolási rutin a következőképpen néz ki:
Reggel a megtisztított bőrre speciális szérumot viszünk fel amennyiben szükséges (napozás idejére elhagyható), majd fényvédős hidratálóval zárjuk a bőrápolást. Nappal, ha frissítésre van szükség, törlőkendő segítségével áttisztítjuk a bőrt és újra kenjük azt. Napon való tartózkodás esetén egyébként is óránként célszerű kenni a bőrt. Kalap viselése kimondottan ajánlott. Hogy miért van erre szükség? Mert senki sem szeretne így kinézni:
Ennek a kamionsofőrnek a képe már végig járta a netet és ugyan nem riogatásnak szánjuk, csupán prevenció jelleggel, szerintem jobb megelőzni a bajt. Én még annyit hozzá tennék, hogy érdemes a nyakat és dekoltázst és!!! a kézfejet is beletenni nem csak a hidratálásba, de a fényvédelembe is.
Fényvédőkből számtalan lehetőség van, mást teszünk azonban az arcunkra és mást a testünkre. Arcbőrre célszerű specifikus, bőrtípusnak megfelelő arckrémet használni. Mutatok is egy példát:
Alapvetően a fényvédők közül a 30-as faktorúak a természetes cink oxidot tartalmazzák, ez a nagyon érzékeny bőrűeknek biztosítja a fényvédelmet (rosacea, dehidratált, kipirosodásra hajlamos bőr). Ami fontos, parabént, ftalátokat, ásványi olajokat és mesterséges színezéket ne tartalmazzanak a készítmények.
Kémiai fényvédelem 30 faktorszám felett van. Bővebben, angol nyelven ezen az oldalon lehet olvasni a kerülendő anyagokról: https://www.ewg.org/sunscreen/report/the-trouble-with-sunscreen-chemicals/
Ami nyári bőrápolást illeti, amit kiemelnék a fényvédelmen felül: a hidratálás és nyugtatás.
Általánosságban elmondható, hogy használjunk könnyed, szulfátmentes lemosót tisztításhoz. Hialuron szérumot vagy antioxidáns szérumot az éjszakai krém alá (ami tartalmazzon őssejteket, peptideket), hogy visszafordítsa a nap okozta káros folyamatokat a bőrben – amennyire ez lehetséges. Hűsítő, nedvességet pótló maszkot heti 2x vagy 3x, illetve égést követően.
Kiváló gyulladáscsökkentő anyagok: aloe vera, orvosi levendula, citromfű. Kamillát kerüljünk ilyenkor szárító hatása miatt. Borsmentát hűsítésre szintén szoktak adni, de önmagában szabadon ne alkalmazzuk ezt a hatóanyagot.
Amit ezen kívül kerüljünk: retinol, glikol, kojik, szalicil sav stb.
Kerüljük a citrusféléket fényérzékenyítő hatásuk miatt. Szérumokban a tiszta C-vitamint (vízben oldódó típusa) is, mert irritálhatja a bőrt.
Aki szeretné tudni, miként ápolhatja a legjobban bőrét, állok rendelkezésére, akár online is: