Bevallom nem szerepelt első számú úti céljaim között, viszont magával ragadóan varázslatos Dél-Olaszország második legfontosabb városa, Bari.
Bari pezsgő, fiatalos város, tele van élettel, mégis a turistákat leginkább a környéke vonzza. Az agglomerációban, remek strandok, csodás kirándulási lehetőségek érhetőek el, alig néhány percnyi vonatozással.
E havi cikkemben Bari, a Dél-Olaszországi lüktető város kapja a főszerepet, szó lesz nevezetességekről, és bejutási információkkal is készültem, hátha valaki kedvet kap egy őszi olaszországi kiruccanáshoz.
Bari (ejtsd: Bári) hatalmas kikötőváros, több nagy tengerjáró hajó kezdi meg innen az útját, vagy áll meg néhány órányi pihenőre. Indulnak hajók innen Horvátországba, Görögországba, de Albániába is.
A város igazi pezsgő, lüktető mivolta az itt tanuló diákoknak köszönhető, igazán meghatározó az éjszakai élet. Leginkább az óváros környékén nagy a nyüzsgés, a szórakozóhelyek, bárok és éttermek erre találhatóak. A leglátványosabb nevezetessége önmagában az óváros, viszont ezenkívül Bari nem bővelkedik túl sok más látnivalóban.

Éppen emiatt Bari nem elsőszámú célpont a turisták szemében, bár meg kell hagyni, az óváros (Cittá Vecchia) igazán magával ragadó, olaszos, szűk utcák, autentikus szép épületek és hagyományokat őrző asszonyok, akik tésztát készítenek. Összességében Barira elegendő egy maximum két nap, az óvárost is inkább nappal érdemes megtekinteni, este pedig enni és bulizni egy jót.
Sétára az óvároshoz hasonlóan a parti sétány és a tengerpart is egy jó választás. Bari legnagyobb strandja (Pane e Pomodoro) tökéletes napozásra, fürdésre, bár hozzá kell tenni meglehetősen zsúfolt és olykor nem a legtisztább partszakasz. Viszont a város környékén kevésbé telített, szép és élvezhető partok fedezhetőek fel.
Bari fő látványosságai között első és legfontosabb a Szent Miklós bazilika. 1087 és 1197 között épült. Érdekessége, hogy itt nyugszik Szent Miklós, akinek ereklyéit 1087-ben hozták a városba. A bazilika jelentős keresztény zarándokcélpont a görög és a római katolikusok közt is.
Felmerülhet mindenkiben a kérdés, de mégis hogyan kerültek ide Szent Miklós ereklyéi?
A válaszhoz először azt beszéljük meg, ki is volt valójában Mürai Szent Miklós. 270-ben született és 343-ban hunyt el. Kevés forrás maradt fenn, melyből valós információ tudható meg életéről, de 19 éves volt, amikor nagybátyja, aki Myrai püspök volt, papnak szentelte fel. Nevéhez nagyon sok legenda fűződik, többek között a három lány kiházasítása.

„Egy nemesember elszegényedett, ezért megfelelő hozomány híján nem tudta férjhez adni a 3 lányát, és prostitúcióra biztatta őket a megélhetésük kedvéért. Meghallotta ezt Miklós és egy éjjel, hogy titokban tartsa kilétét egy arannyal teli erszényt dobott be az ember ablakán, aki ki tudta házasítani a legidősebb lányát. Majd a következő években is kapott névtelen jótevőjétől egy-egy arannyal telt erszényt, így valamennyi lányát tisztességesen megházasította. A harmadik évben az apa kileste a névtelen adakozót, hogy megköszönje neki jótevését, de Miklós azt mondta, hogy csak Istennek tartozik köszönettel.
A másik, a tengeri vihar lecsendesítése: Miklós Jeruzsálembe ment zarándoklatra és vihar kerekedett. Látta, hogy a mellettük lévő hajó orrvitorlája elmozdult, a legénység két tagja a vízben volt. Miklós nem habozott a vízbe vetette magát és megmentette a két hajóst, kivitte őket a hajójukra köpenye övével kikötötte őket a hajóhoz, helyére rakta az orrvitorlát és visszaúszott a saját hajójára. Amikor a tengerészek hálaimát mondtak Myrában akkor megismerték Miklóst és köszönetet mondtak neki, visszaadták a köpenye övét, amit ereklyeként őriztek megmenekülésük óta. Onnantól kezdve a tengerészek Szent Miklóshoz imádkoztak baj esetén.” (Forrás: szabadlepes.hu)

Következő fő látványosság Cattedrale di San Sabino, azaz a székesegyház mely mindössze 250 méterre épült a bazilikától. A templom egy 1156-ban lerombolt katedrális helyére került. A ma látható épületet 1292-ben szentelték fel. A kripta részben három ereklyét is tárolnak. Az egyikben Bari első püspökének a maradványai találhatók. Középen van Szent Sabino ereklyéje. Szent Sabino Puglia püspöke volt 514-től. Nevéhez több legenda is fűződik.
Az egyik szerint megmentette az olasz félszigetet a Totila Ostrogoth király ostromától. Mivel a király próbára akarta tenni a püspök képességeit, aki a találkozásukkor nagyon öreg volt már és vak, a király szolgának álcázta magát és borral kínálta a püspököt, aki viszont a nevén nevezte a királyt. Totilát ez annyira lenyűgözte, hogy eltekintett a csatától.

Egy másik legenda szerint egyszer egy féltékeny főesperes akarta megmérgezni őt, meg is itta San Sabino a mérget, de nem halt meg, ellenben a féltékeny főesperes igen. Innen ered, hogy Szent Sabino-t a mérgek elleni védelmezőnek tartják.
Az óváros felfedezése után mindenképp sétáljunk végig Bari hangulatos tengerparti sétányán. Naplementekor és este különösen szép. A promenád mentén, több padon is meg lehet pihenni, nézni a tengert és az érdekes épületeket. A Lungomare nyugati, a városközponthoz közeli végén a kikötőt láthatjuk, míg a keleti végén Bari strandjára, a homokos-füves-kavicsos Pane e Pomodoróra jutunk. Ha Bariban csak a szállásunk van, és elsősorban Puglia más szépségeit nézzük meg, itt egy sétát akkor sem érdemes kihagyni.
Néhány szóban a beutazásról, mert úgy gondolom Bari ősszel is csodás választás egy hétvégi kiruccanásra.

Jelenleg Puglia tartományba való beutazás előtt, tehát ez Barira is vonatkozik, egy adatlapot kell kitölteni, melyet a sanita.puglia.it weboldalon lehet elérni. Budapestről Wizz Air és Ryanair gépek indulnak. A reptérről vonattal vagy busszal könnyen elérhető a belváros.
Bari környékén pedig érdemes felfedezni Polignano a Mare-t, egy festői, képeslapokra kívánkozó, a tenger melletti sziklákra épült falut. Puglia egyik legromantikusabb, legszebb települése, mind nyaralás, mind városnézés céljából érdemes felkeresni. Az óvárosban több helyről is nagyon szép a panoráma a tengerre. A kis, sziklás tengerparton pihenésen kívül, szép kis óvárosának szűk utcáiban is jókat lehet sétálni.