Hogyan kerüljük el a különböző felső légúti problémákat?
Mit tudunk tenni annak érdekében, hogy minél jobban működjön a szervezetünk és legyőzze a fertőzéseket?
Az immunrendszer 70-80%-a a bélrendszerben található, így az emésztőrendszer működése nagyban befolyásolja immunrendszerünk működését.
Sajnos rengeteg ember küzd különböző emésztőrendszeri problémával, puffadással, szelesedéssel, hasmenéssel vagy éppen székrekedéssel. Ezen problémák mind-mind jelzik, hogy valami nagyon nincsen rendben, és igen fontos, hogy időben rendbe tegyük.

Miért is fontos ez?
Elsősorban azért, mert az emésztőrendszeri problémák nagyon kellemetlenek, és a mindennapi életünkre is teljesen rányomhatják a bélyegüket, másrészről viszont komoly következményekkel is járhatnak.
Komoly betegségek alakulhatnak ki, ha a bélmikrobiom felborul, nemcsak bélgyulladás alakulhat ki, hanem a nem megfelelő felszívódás következtében akár neurológiai (idegredszeri), akár endokrin (hormonális) problémák is kialakulhatnak.
Sok depresszió jellegű tünet mögött emésztőrendszeri probléma áll. Ilyen emésztőrendszeri elváltozás lehet pl. a hisztamin intolerancia, amely a vékonybél nem megfelelő működése és a DAO enzim csökkenése következtében alakul ki. A hisztamin intoleranciának nevezett tünetképződés hátterében sok esetben a masztociták, magyarul hízósejtek túlzott aktivitása áll. További okok lehetnek egy gyulladt bélfal, mikrotápanyag-hiány vagy genetikai hátterű diamin oxidáz (DAO) enzimhiány is, a Hisztamin-N-metiltranszferáz (HNMT) enzim mutáció, vagy alulmetiláltság is, akár B12, folsav és egyéb, a metilációhoz fontos mikrotápanyagok, vitaminok hiányának következtében.
Tipikus hisztamin intoleranciás tünetek:
Gasztrointesztinális tünetek:
- Gyomorgörcsök, IBS
- Hányinger, hányás
- Puffadás
- Reflux, savasodás érzés
- Hasmenés, ritkábban székrekedés
- Nyáktermelés
- Morbus Crohn betegeknél is gyakran áll fenn
Bőrgyógyászati problémák:
- Csalánkiütés, ekcéma [2], neurodermitisz
- Lokális ödéma (pl. száj környékén)
Szív-érrendszeri tünetek:
- Szapora szívverés, extraszisztolék
- Vérnyomásesés, esetenként magas vagy ingadozó vérnyomás
- Szédülés, ájulás
- Ödémásodás
Pszichés, pszichiátriai tünetek:
- Elpirulás, szorongás, pánikroham
- Furcsa érzések, üresség érzése, deperszonalizáció, derealizáció
Allergológiai, immunológiai tünetek:
- Torokfájás, köhécselés, gyakori torokköszörülés
- Bedugult orr, orrfolyás, orrpolipok, krónikus melléküreggyulladás
- Aszthma bronchiale (exogén, tehát pollen, állatszőr, penészgomba által kiváltott, vagy endogén, tehát ismert ok nélküli, de bor, sajt vagy tonhal fogyasztását követve)
- Gyógyszerallergia egyes esetei
- A véráramba kerülő hisztamin anafilaxiás sokkot is okozhat, például rázkódás hatására
Nőgyógyászati tünetek:
- Menstruációs fájdalmak, görcsök
Egyéb:
- Fejfájás, migrén
- Alsó szemhéj duzzanata

Hisztamin intollerancia kapcsán az emésztőszervrendszer helyreállítása a cél, megfelelő diéta mellett, mely igen hosszú folyamat, eltarthat 6-24 hónapig is akár.
Fontos tudni, hogy ilyen esetben mindig személyre szabott funkcionális táplálkozás beállítása ajánlott, hiszen a tünetek mellett lehet még egyéb fennálló probléma is, pl. kórokozók jelenléte (Candida gomba, Helico bacter , Ecoli, …) kazein , tojásfehérje- , gluténallergia vagy intolerancia.
Sajnos egyre több reklámban a média azt sugallja, hogy elég, ha a tünetekre beveszünk valamit, de nem a tüneteket kell megszüntetni, hanem a valós problémát, ami a tünetek mögött áll.
Az immunrendszer működése a mikrobiom összetételétől is függ, a mikrobiom pedig egyedi, mint az ujjlenyomat, nincsen két egyforma!
A baktériumok változatosságának, sokszínűségének (diverzitásának) csökkenése szoros kapcsolatot mutat a funkcionális bélbetegségekkel, az elhízással, a 2-es típusú diabetesszel és a cardiovascularis betegségekkel, valamint sok autoimmun megbetegedéssel. A székletgenomikai teszt során a bélflórát alkotó fajok pontos identifikálása és filogenetikai azonosítása révén meghatározható a diverzitás változása, illetve azonosítható bizonyos bélbaktériumok túlnövekedése. Praehypertoniás, hypertoniás egyénekben a Firmicutes törzshöz tartozó baktériumok elszaporodása, míg a Bacteroidetes törzsek csökkenése gyakrabban volt kimutatható, mint normotonia esetén, mindemellett az egyes baktériumtörzsek fiziológiai aránya kevésbé volt kiegyenlített.

Ahhoz, hogy a törzsek megfelelően elosztottak legyenek, fontos a megfelelő táplálkozás, a megfelelő vitamin- és ásványanyag-, illetve nyomelempótlás.
Az immunrendszer erősítése kapcsán, illetve harmonizálása kapcsán fontos a D-vitaminpótlás, amely testsúly kilónként 80 Ne mennyiségben ajánlott, de a minimum ajánlott bevitel most Magyarországon 4000Ne/nap. Szelén 200 mikrogramm/nap és Cink 15 Mg/nap, emellett a C vitamin is mehet nagyobb dózisban, 2000-3000mg flavonoidokkal, hogy ne okozzon vesekövet.
Fontos a Jód bevitel is, amely igen megosztó kis hazánkban, de erről majd következő cikkemben írok inkább hosszasan.
A táplálkozás kapcsán általánosan azt mondhatjuk el, hogy kerülni kell a gyors felszívódású ételeket nagy mennyiségben, a cukor bevitelt a minimumra kell csökkenteni, a lúgosító ételek fogyasztását kell előtérbe helyezni, magasabb rosttartalmú ételeket és több fermentált élelmiszert ajánlott fogyasztani!
Ám emésztőrendszeri panaszok estén érdemes szakemberhez fordulni, és funkcionálisan beállítani a személyre szabott étrendet.
Következő cikkemben írok majd néhány hasznos alapanyagról, melyeket ha beépítünk az étkezésünkbe, már sokat tettünk az egészségünkért!
Dr. Bagi Gabriella
Funkcionális táplálkozás-tanácsadó, Holisztikus táplálkozási tanácsadó, Hormonterapeuta