A munkaerőpiacon való álláskeresés nem egyszerű, főleg ha már többszáz pályázatot adtál be és csak elvétve kapsz válaszokat. Nem szabad elkeseredned, mert van pár módszer, amivel megnöveled az esélyét az elhelyezkedésnek.
A pandémiás helyzet miatt az elmúlt közel 2 évben nemcsak az emberek, hanem a munkaerőpiac is megváltozott. Sokan kerültek utcára, vagy épp csökkent a munkaidejük, míg másoknak még több feladatuk lett. A Covid-helyzet talán egyik fő előnye, hogy az eddig úri kiváltságnak számító home office a járvány berobbanása miatt az egyetlen megoldása volt annak, hogy a cégek túléljék ezt az időszakot. Ennek köszönhetően a szervezetek rákényszerültek arra, hogy átalakítsák folyamataikat, de legfőképp megbízzanak munkatársaikban az otthoni munkavégzést illetően. De ez miért is jó Neked?

Természetesen minden attól függ, hogy milyen munkalehetőség iránt érdeklődsz. Magyarország fővároscentrikus, a legtöbb álláslehetőség Budapesten van, viszont a Covid miatt még több távoli munkavégzéssel járó munkakör jött létre, ami megkönnyítheti a feladatodat. Pont ezt tudod saját előnyödre kovácsolni! A home office legfőképp a szellemi munkaköröknél lehetséges, így amikor hozzáfogsz az álláskereséshez, ne csak a saját lakóhelyed szerinti álláslehetőségeket keresd a különböző website-okon, hanem szánj rá időt és ahol lehetséges, kulcsszavakkal keress vagy pl. a Profession.hu-n kifejezetten erre a célra kifejlesztett Home Office rublikát bejelölve listázd ki, milyen lehetőségek vannak végzettségednek, tapasztalataidnak és érdeklődésednek megfelelően. Fogd magad és kezdd el részletesen átböngészni a hirdetéseket, gyűjtsd ki egy Notepadba a linkeket, melyek szimpatikusak számodra. Mielőtt jelentkezel, a cégnek is alaposan olvass utána a weboldalukon (amennyiben van), hogy mivel foglalkoznak. Sok oldalon külön Karrier menüpont van, ahol szerepelnek az adott cégnél betölthető munkahelyek. Ide is érdemes megpróbálnod elküldeni a jelentkezésed, de akár megteheted azt is, hogy a Linkedin-en utánajársz, hogy ki a szervezet HR-ese és az email címét felkutatva, vagy a cég központi email címére személyesen őt megszólítva küldöd el a jelentkezésed. Ne lepődj meg azon, ha a HR-es nem válaszol, mert elfoglalt, de lehet, épp ez a proaktív lépés az, ami bizonyítja számukra, hogy komolyan érdekel a munka. A lényeg, hogy légy aktív!
Nézzük egy kicsit a fizikai munkaköröket. Az esetek nagy részében a pandémia kevésbé érintette ezt a területet, ezeknél a munkáknál nincs otthoni munkára lehetőség, ráadásul 1-1 állásra a többszörös túljelentkezés miatt nehéz kitűnni a „tömegből”. A dolgodat egyszerűsíti a közösségi média. Itt olyan csoportokba érdemes belépned, amelyek lakóhelyed szerintiek, de persze itt is igaz, hogy a fővárosi és Pest megyei csoportokban sokkal több a lehetőség. Ebben az esetben lépj ki a komfortzónádból és fogalmazd meg, milyen tapasztalattal, milyen munkát keresel, és merd kiírni. Természetesen sok troll is olvashatja a posztodat és más jellegű munkát is ajánlhatnak, de ha már 1 tuti tippet, kontakt elérhetőséget kapsz hozzászólásban vagy privátban arról, hol van épp munkafelvétel, Neked már az is segítséget jelent. A fizikai munkaköröknél is beválik, ha a helyi cégek közösségimédia-oldalait is átnézed, valamint weboldalukon is sok-sok lehetőséget szoktak meghirdetni, de már az is gyakori, hogy a cégkapura kiteszik egy plakátra, hogy van náluk felvétel. Az apróhirdetési weboldalakon, mint pl. jofogas.hu-n is vannak álláshirdetési és keresési rovatok, de a nagyobb website-okon szakterületenként tudsz munkát keresni. A Facebook álláshirdetései is kiváló lehetőséget nyújtanak számodra. Minden módszer ellenére az ismerőseid is sok mindenről tudhatnak, ezért nem szégyen, ha megkérdezed, vagy épp kiírod az idővonaladra, hogy épp munkát keresel, szóljanak, ha tudnak valamilyen lehetőségről.

Bármilyen munkakört keresel, legyen az szellemi vagy fizikai, a jelentkezéshez szükséges egy önéletrajz, ami strukturáltan felépítve összefoglalja eddigi szakmai tapasztalataidat, végzettségedet, kompetenciáidat. A sikeres álláskeresés ideje lehet pár nap, hét vagy akár hónap is, de ebben az időszakban is hasznosan lekötheted magad alkalmi munkákkal vagy tanulással, hogy ne ess ki a munkaerőpiaci pörgésből. Bárhogyan is alakul, az álláskeresés egy átmeneti időszak, ami lelkileg bár megterhelő, de egyszer vége! Addig is kitartást és mielőbbi elhelyezkedést kívánok!