– a siker két pilléres elmélete
Hollandiában Mr Domino vezetésével pontosan egy cél által vezérelve gyűltek össze a szorgalmas dominó építők évről – évre, hogy csúcsot döntsenek – a szó konkrét és átvitt értelmében egyaránt.
Látványosabbnál látványosabb dominó építményeket emeltek és ahhoz, hogy minél inkább garantálni tudják a sikert, hogy a cél, a csúcsdöntés megvalósulhasson, hogy a befektetett energia, szorgalmas és alázatos munka rekorddá változhasson egy nagyon egyszerű építési tematikát választottak.
A nagy látványos építmények mellett mindig futott egy szürke kis mentő vonal, ami garantálta, hogy ha a nagy és látványos vonalon valami baj adódna, megállna a dominók dőlésének a sora, akkor ott a háttérben tovább futhasson, ami reményt adott, ami biztonságot nyújtott, hogy egy rossz lépés, egy pici hiba nem fogja a nagy cél, a csúcsdöntés reményét megakadályozni. A sok befektetett, szorgalommal és alázattal elvégzett munkát semmissé tenni.
A nagy, látványos felszín mögött ott volt, mint egy szürke eminenciás a folytonosságot és támaszt adó vonal, ami csendben tette a dolgát és kísérte a szemkápráztató folyamatokat – mikor rendben ment minden – s csendben beavatkozott, mikor krízishelyzet állt fenn.
Így épült fel a grandiózus terv.
Dare to be the best! A naggyá válás története, amihez egy két pilléren álló hátteret építettem fel.
Építsd tudatosan önmagadat! Építsd tudatosan pályafutásodat! – szól a jól csengő szlogen, a siker kétpilléres elmélete, amit ha el szeretnék mesélni, hogy miként működik, miként épül fel nem is tudnék jobb és szemléletesebb példát hozni, mint a Domino Day, a csúcsdöntés látványos show műsorának forgatókönyvét.
Így had építsem fel erre a példára, hogy hogyan épül fel az én mentor programom, az én sikerről szóló elméletem folyamata.
Hogy miért szeretem ezt a példát hozni?
Mert pici elemekből épül fel valami hatalmas, mert egyszerű elemek kreatív újragondolása, az elme és inspiráció találkozásának látványos kibontakozása ölt testet ebben a projektben, a Domino Dayben, akár csak a saját naggyá válásunk megvalósult történetében.
Egyszerű elemekből épül fel a nagyság és amilyen grandiózus annyira törékeny is egyben, amennyire sok és alázatos munka van benne, annyira tünékenyen esendő, a pillanat által megsemmisíthető. Amilyen sok elemből építkezik, annyira hihetetlen, hogy egy elem is romba döntheti.
És ami ennyire esendő és grandiózus egyben, ami ennyire egyszerű és végtelenül variálható egy időben ott a legfontosabb a stabilitás mindenek felett álló létének tudatos építése.
Ezért fogalmaztam meg a naggyá válás, a siker kétpilléres elméletét a következőképpen: „Építsd tudatosan önmagadat! Építsd tudatosan pályafutásodat”, ahol ugyanazon pont dupla biztonsági és tudatos építkezési folyamaton nyugszik, így teremtve erőt, stabilitást és biztonságot az esendőség és instabilitás közepette. Így teremtődik meg egy rendszeren belüli rugalmasság és dinamika – ha az egyik pillér meg is remeg stabil párja ellentartva megtartja és megóvja a teljes összeomlástól. Probléma, krízis vagy egy újonnan jövő kihívás esetén, ha az egyik pillér meg is gyengül, szerepét át tudja venni a másik, stabilitást tud fenntartani, míg a másik pillér visszaszilárdul.
Önmagunk tudatos építése egy a mélyben zajló, láthatatlan folyamat, ami, mint egy háttér ország áll a felszínen látható és megnyilatkozó viselkedéseink, megnyilvánulásaink mögött. Egy olyan gerincoszlop, ami köré építeni lehet rugalmasságot, de egyben egységet is ad, ami ha elég stabilan felépített egyben tart és megóv a nehézségek és krízisek, de nagy látványos sikerek közepette is az összeomlástól. Folytonosságot biztosít a legkülönbözőbb élethelyzetek között.
Önmagunk építése a Domino Day példájára visszalépve a láthatatlan kis mentőér, ami ott fut párhuzamosan a látványos elemek mellett.
Míg az „Építsd tudatosan pályafutásodat” pillér a nagy látványos dominó építmény maga – azaz, az az építmény, ami által a nagy célt, a csúcsdöntést el szeretnék érni, amin a fő fókusz van.
Így épül a siker lépésről – lépésre, így lesz egy gondolatból csúcsdöntő, látványos dominó komplexum, így épül a siker két pillére és kapaszkodnak egybe ugyanabban a részterületben.
Ezen főbb csomópontokon keresztül épülnek a pillérek, ezzel a háttértartalommal telítve.
Kell egy ember, aki meglátja a lehetőséget
A tehetséget – általában – a környezet veszi észre. Ők látják meg a potenciált, ami egy tehetséges emberben benne rejlik, ők kezdik el bátorítani és orientálni a tehetséget, hogy induljon el ezen az úton, kezdje el önmagát ezen az adott területen felépíteni, lépjen erre a professzionális útra.
Lelkesedésük, mint egy gyújtóláng lobbantja fel a tüzet, ami égni kezd és táplálja a tehetséget, hogy kezdjen kibontakozni.
Ami mellett a tehetséges embernek el kell köteleződni
A külső orientációt a tehetséges embernek belsővé kell tennie, el kell kezdenie helyet teremteni és helyet találni, énjén belül definiálni, hogy milyen szerepet is játszik a tehetség a saját életében, hogy miként tudja magát ezzel az úttal azonosítani, hogy mennyi erőforrást tud, akar ezen célért átcsoportosítani, befektetni.
Kell egy vízió, egy cél, ami mellett el lehet köteleződni
Motiváció és cél szimbiózisáról beszélhetünk itt.
A cél adja az irányt, az utat, ahova el szeretnénk jutni és ehhez biztosítja a motiváció azt az energiát, lendületet, ami eljuttat odáig.
A cél egy olyan forma, ami megmutatja, hogy mennyi energiára, motivációra van szükség ahhoz, hogy be tudjon teljesülni. Egy zárt önmagát fenntartó rendszer ez, ahol a cél és a motiváció folyamatos egymásra hatása tartja fenn a haladást.
Amihez fel kell mérni a rendelkezésre álló erőforrásokat
A motiváció az az energia, ami céljaink elérését támogatja.
A motiváció mindig valamihez kapcsolódva létezik, mindig valamit táplálva ölt valós formát.
A motiváció a célokban nyer kiteljesedést és ameddig a cél tisztán látható és élő valóság, addig a motiváció energiával és lendülettel fogja feltölteni azt, így fenntartva egy jól működő rendszert.
Kell egy csapat, akivel együtt lehet dolgozni a nagy terv kivitelezésében
Egyedül kell mindenben a legjobbnak lenni, vagy egyedül csak abban kell jónak lenni, hogy éles szemmel megtaláld a céljaidhoz illeszkedő legmegfelelőbb embereket?
A polihisztorok kora lejárt!
Legyél egy dologban a jó, de abban igazán jó és tudd, hogy milyen szakembereket gyűjtesz magad köré, akik melletted állnak és támogatnak a fejlődésben.
Minden veled, a tehetséggel kezdődik, de egy tudatosan felépített teammel végződik!
Ahol tudni kell hogy kinek mi a feladata, kire milyen feladatot lehet rábízni
Amihez kell egy határozott személyiség, aki határokat tud húzni, aki határozottan ki tud állni önmaga legjobb érdekei mellett.
Önmagunk belső építésének ez az egyik kulcsfontosságú eleme, hogy miként tudunk olyan stabil énképet felépíteni, amiben meg van az az erő és határozottság, ami segít nyílt és egyenes kommunikáció formájában kinyilatkoztatást nyerni a többi ember felé, a csapat tagjai felé, hogy ők tényleg jól támogassanak és dolgozzanak adott területen a nagy, egész cél felépítése közben.
Kell egy terv, ami mentén lehet haladni, segít a fókuszt tartani
Egy jó terv, jól látható egységekre bontja fel a nagy egészet, ezáltal egy sokkal kezelhetőbb és átláthatóbb struktúrát teremtve.
Egy jó terv pontosan megmutatja és körvonalazza az egyes részfeladatokat, amihez pontosan hozzá lehet rendelni azokat az erőforrásokat, amik egyes egységek abszolválásához elengedhetetlen.
Egy jó tervben ott van a saját tempóra szabott etapok egymás utáni sora. Egy jó tervben ott van az a személyre szabott struktúra, az az időtervezés, amivel jó ütemben, képességink optimális kihasználása mellett fejlődni és épülni lehet.
És amiben látszanak a főbb csomópontokhoz tartozó feladatok és a hozzá rendelt személyes képességek sora
Minden egyes részfeladat más és más képességet, készséget követel meg. A jól felépített és kidolgozott terv minden egyes részéhez pontosan hozzá lehet rendelni azokat a képességeket, személyes erőforrásokat, melyeket az adott rész megkövetel. Ezáltal lesz még pontosabban kivitelezhető az adott terv. Mert minél pontosabban és részletesebben megfogalmazott egy feladat, annál pontosabban rendelhetőek hozzá a személyes erőforrások, soft skillek és hard skillek. Mert minél részletesebben kidolgozott egy terv, minél jobban láthatóak a lépések, annál tisztábban lehet látni, hogy mennyi időt és energiát fog egy – egy részfeladat megkövetelni. Ezáltal tervezhetővé téve az egyes részekhez kapcsolódó és teljes energia-befektetésből ráfordítandó érzelmi, mentális energia igényeket.
Fel kell készülni a nehézségekre és a hibákra
Tervezés, tervezés, tervezés és stratégiai gondolkodás, ahol, mint egy eshetőséggel számolni kel a nehézségekkel.
A hiba természetes része minden folyamatnak így ezzel a természetességgel kell kezelni.
És tudni kell, hogy mi fog segíteni túllendülni a felmerülő hibákon, nehézségeken
Ez az, amit én érzelmi előtakarékosságnak hívok.
Az az érzelmi tőke, amit itt és most a jelenben azért kezdünk el felépíteni tudatosan, hogy később tudjunk, mire támaszkodni, legyen mihez hozzányúlni.
Egy aranytartalék énünk számára, ami nem passzívan elfolyik a jelenben, hanem kamatozni kezd a jövő számára.
Az érzelmi előtakarékosság egy olyan öngondoskodás, ahol tudatos fókuszt helyezünk énünk hosszú távú stabil építésére.
Egy védőháló, ami megóv a semmibe való zuhanástól tehetségünkben megélt krízisek, nehézségek esetén.
Lépésről lépésre épül az út a nagy terv beteljesítéséhez
A tudatos építés, a célul kitűzött terv beteljesítése ez, ahol a valóságban validálódik, hogy mennyire reális tervet állított össze, mennyire tudta aktuális állapotához szabni, mennyire tud fejlődést indukálni.
Ami mellet egy stabil elköteleződés áll, ami fókuszban tartja és a nehézségek, hullámvölgyek ellenére is a kitartásra sarkallja az embert
A célig vezető út érzelmileg és mentálisan nem egy lineáris folyamat, hanem egy érzelmi hullámvasút, ahol vannak előre láthatóan nehéz szakaszok és vannak a vártalan eseményekből, nem várt akadályokból keletkező nehéz periódusok. Amire külön figyelmet érdemes szentelni, amire tudatosan fel kell készülni.
Jó önismerettel látni és tudni, hogy mely pontok lesznek könnyebbek és melyek nehezebbek érzelmileg, mentálisan. Hol vannak azok a pontok, ahol már jártas az ember, s hol, ahol fejlődnie kell, ahol az erősségei vannak, ahol a gyengeségei lakoznak.
Eljön a mindent eldöntő pillanat, amikor útjára indul és megmérettetik az addigi befektetett munka
Ahol egy érzés kell, hogy domináljon: „Megtettem minden tőlem telhetőt”.
Ahol már csak méltósággal, mint külső szemlélő lehet nézni az események sodrását azzal a tudattal, hogy “a lehető legjobbat kihozva magamból nézem és várom, hogy milyen végkifejlet bontakozik ki
És bármi is lesz a végkimenetel, annak következményével meg tudok birkózni, hiszen az építési folyamat alatt felépítettem azt az érzelmi előtakarékosságot, amire most támaszkodni lehet, amit fel lehet használni.
Figyelni fogja sok érdeklődő szempár a nagy terv megvalósulásának sorsdöntő pillanatát
„Mit fognak szólni az emberek?” – az egyik legnagyobb félelem, amivel az emberek többsége küzd.
Megküzdeni és felnőni a figyelem súlyához, az azáltal az emberre rakott súlyhoz, megküzdeni a félelmekkel – félelem a megítéléstől, félelem a negatív kommentektől, meg nem értéstől, hogy általában miként fogja a világ megítélni és fogadni az általuk létrehozott dolgokat, alkotásokat.
Ahol menni kell előre akár nehézség, akár akadály jön, örülni a veled együtt szurkolókkal és nem megijedni és feladni az ellendrukkerek hangját hallva
Félelem saját magunk felvállalásától, az általunk képviselt értékek megmutatásától.
A magabiztos határozottság – hogy büszkén tudom vállalni a nagy művemet, hogy jól tudom fogadni a pozitív visszajelzéseket és helyén tudom kezelni a negatív megjegyzéseket – a legfőbb elem.
A nyitottság és rugalmasság, hogy az arra méltó emberektől kapott építő kritika, fejlesztésre és átgondolásra érdemes pontok mentén elkezdje a tehetség újraépíteni képességeit, gazdagítani énképét, újrastrukturálni tehetséggel való kapcsolatát.
Mert ami építkezés elindul annak lesz egy vége és célba fogunk érni – vagy így vagy úgy
De célba érkezés nem a vég, csak egy szakasz egy hosszú út mentén
Cél – terv – kivitelezés – visszaellenőrzés – újratervezés – kivitelezés – visszaellenőrzés – fenntartás.
Ez a folyamatos körforgás tartja fenn a fejlődést, ebben a folyamatban lehet újra és újra megújulni, tudni elindítani, folyamatos visszaellenőrzés által fejleszteni és optimalizálni minden folyamatot és kialakítani egy fenntartható rendszert, benne a megújulás rugalmasságának tudatos építésével.
Mert együtt fut a két szál, néha egymást keresztezve, néha csak párhuzamosan egymás mellett, néha egymást kisegítve, de mindig egymást támogatva.
Egyszerű elemek kreatív és egyedi újraértelmezésén, saját arcunkra formázott építkezésén keresztül visz az út a naggyá váláshoz.
Látványos, testet öltött, grandiózus, de ugyanakkor törékenyen esendő építmény a nagyság által emelt építmény, ezért kell a két pillér, hogy biztonságot adjunk, hogy egy pici hiba, egy rossz mozdulat, egy becsúszó nem várt probléma ne döntsön mindent romba, hogy esélyt adjunk a siker teljes kibontakozásának.
Két pillér egy célért, a naggyá válás beteljesítéséért.
Dare to be the best!
Építsd tudatosan önmagadat! Építsd tudatosan pályafutásodat két pilléren, de egy cél által vezérelve.
Szerintem ez a siker, a naggyá válás receptje, a Dare to be the best! szemlélet lényege.