Sokszor merül fel a gondolat, hogy az emberek sikerre születtek-e vagy életük tapasztalásai által válnak sikeressé. Mind ismerünk olyan embert, aki már kisgyereknek is annyira kreatív, hogy anya, apa, nagyszülők mind azt hiszik, felnőtt korában gazdag és híres lesz. Aztán valami történik, és felnőtt korban jön a küzdelem hogy egyről kettőre jusson az ember. Mi történik vajon? Hova tűnik a kezdetben jól működő alkotásvágy?
Természetesen van olyan is, amikor a fiatalon túl életrevaló gyereknek azt jósolják „belőled nem lesz senki” és felnőttnek mégis sikeres cégvezető válik belőle. Vajon honnan merít lendületet és energiát mindehhez?
A siker nem attól függ, honnan jövünk, milyen neveltetésünk volt, mit mondtak nekünk a szüleink, hanem valahonnan máshonnan.

Habár a siker mindenkinek mást jelent, egy azonosság mindenképpen van. Ez pedig az elégedettség. Onnan tudjuk lemérni sikerességünket, hogy mennyire vagyunk saját magunk teljesítményével kibékülve.
A siker szorosan összefügg a gondolkodásmóddal.
Mindegy hogy a magánéletről vagy szakmai sikerről van szó, a sikeresség mindig azzal kezdődik, hogy az agyunkat ráállítjuk az elérni kívánt cél gondolatára.
Van, akinek rossz példa lebeg a szeme előtt, mert azt látta, hogy a környezetében senki sem válik sikeressé, ezért szeretne más lenni, kitörni. Erején felül is tesz a cél elérésének érdekében. Van, akinek épp fordítva, olyan minta van a családjában, ami számára is sokkal elérhetőbbé teszi a sikert. Habár ettől nem válik könnyebbé annak elérése, de bizonyos szempontból motiváló a hit, hogyha „neki sikerült, akkor nekem is fog”.
„Sokan a sikerről álmodoznak. Véleményem szerint a siker csak kudarcok és önvizsgálat után érhető el. Valójában a siker az egyén munkájának csak
1% -át teszi ki, és 99% -át annak, amit kudarcnak nevezhetünk. „
– Soichiro Honda

Van néhány technika, amivel a gondolkodásmódunkat tudjuk kicsit segíteni a siker irányába, hogy akármilyen példa is lebegjen a szemünk előtt, képesek legyünk a célra fókuszálni.
1- Képzeld el, hogy már sikerült.
Einstein szerint a képzelet fontosabb, mint a tudás. Gondoljon a sikerére a legélénkebb és legpontosabb módon; akkor könnyebben megvalósíthatja ambícióit. Bármi legyen is az álmod, képzeld el, hogy már sikerült!
„Minden sikeres férfi és nő nagy álmodozó. Elképzelik, mi lehet a jövőjük, minden tekintetben ideális, majd minden nap ezen a távoli látásmódon, célon dolgoznak. „
– Brian Tracy
2- Határozd meg saját sikered mércéjét.
Nem lehet sikeres, aki nem tudja, mit jelent ez számára. Tehát tűzz ki konkrét célokat úgy, hogy a lábad a földön marad. Nincs rövid út a sikerhez, ne erre fókuszálj. A cél elérése mindig kemény munka és kitartás eredménye. Bízz magadban és képességeidben.
3- Kételkedj magadban.
A kétség lehetővé teszi, hogy figyelembe vedd mások kritikáját, és önkritikára is sarkall. Segít elkerülni a túlzott egót. Ha azt gondolod, hogy zseni vagy a saját területeden, akkor nem fogsz figyelni az építő megjegyzésekre, így nem fogsz tudni javítani az esetleges hibáidon. A kétség ezen kívül arra is sarkall, hogy keményen dolgozz és felülmúld magad. Ha nem kételkedsz, nem leszel lelkiismeretes. A kétség megakadályozza azt is, hogy narcisztikus legyél.
4- Határidők kitűzése a célhoz.
Ha nem határozol meg dátumot a cél elérésére, akkor nem fogod tudni, hogy kudarcot vallottál –e? Állíts be ütemtervet, amely szigorú ugyan, de megvalósítható.
5- Határozd meg a szükséges készségeket.
Ez a lépés magába foglalja a rövid távú céljaid azonosítását, amelyek segítenek a terveid elérésében. Azt hiheted, hogy verhetetlen vagy, de a képességeidnek határai vannak. Nehéz sikeresnek lenni, ha nem bízol a körülötted lévő emberekben. A siker a csapatmenedzsment és az emberi erőforrások kérdése is. Ha nem bízol az emberekben, nem leszel sikeres. Ha mások el tudják intézni kevésbé fontos feladataidat, akkor időt nyersz arra, hogy a munkáddal közvetlenül összefüggő dolgokkal tudj foglalkozni. Egy jó vezető képes kiadni a kezéből a részfeladatokat.
6- Fejleszd a kíváncsiságodat.
Sok sikeres embernek határtalan kíváncsisága van. Ha nem értik, hogyan működik valami, vagy nincs válaszuk egy kérdésre, addig kutatnak, amíg meg nem találják. Az emberek csodálatos teremtmények: tanulmányozhatjuk a világot, szellemi kapcsolatokat létesíthetünk, és ezeket az összefüggéseket felhasználva jobbá (vagy rosszabbá) tehetjük életünket. Ez az, amit az információ lehetővé tesz számunkra. Soha ne hagyd abba a tanulást.
„A siker a kíváncsiságból, a fókuszból, a kitartásból és az önkritikából fakad. „
– Albert Einstein
7- Oszd fel a célodig vezető utat apró lépésekre.
A cél elérhetetlennek tűnik? Ne pazarold az idődet. Ne mentegesd magad, hogy másnapra halaszd a feladatokat. Bontsd inkább kevésbé összetett célokra. Ha lépésről lépésre irányítod a projektet, akkor kevésbé tűnik hatalmasnak.
8- Vedd körül magad sikeres emberekkel.
Ha motivált emberek vesznek körül, az téged is önbizalommal tölt fel. Ötleteket cserélhetsz, és még össze is hozhatnak másokkal, akik segíthetnek a cél elérésében. Ha sikeres emberekkel veszed körül magad, az egyik módja a sikerkultúra fejlesztésének. Keress egy mentort. A mentor valaki, aki általában valamivel tapasztaltabb nálad, aki járatos ezen a területen, tanácsokat ad és segít a projektjeidben. A mentor segít kapcsolati hálózat kiépítésében, ötleteinek fejlesztésében és stratégiák kidolgozásában.
9- Vállalj kockázatot.
Lépj ki a komfortzónádból. A sikeres emberek nagyban gondolkodnak és cselekszenek. Ne várd meg, amíg „alkalmak” adódnak rá. A sikeres emberek nagy befektetéseket hajtanak végre; minden befektetés kockázattal jár. Tanulmányozd a kockázatokat, győződj meg arról, hogy az esélyek a Te oldaladon vannak, és ugorj! Légy bátor! Lóra!

10- Keress megoldásokat.
A sikeres emberek a felmerülő problémák és kérdések megoldásával ösztönzik haladásukat. Függetlenül attól, hogy hol vagy, vagy mit csinálsz, nézz körül, és próbálj megoldásokat találni a problémák kiküszöbölésére, amelyek megakadályozzák céljaid elérését.
11- Ne add fel és tarts ki.
Veszíteni fogsz valamennyit, ez egyértelmű. Az, hogy a kudarc után hogyan szeded össze magad, meghatározza a későbbi sikered mértékét is. Ha az első próbálkozás nem sikerül, ne add fel. Ne feledd, hogy aki nem adja fel, az sosem veszít. A siker nem csak az akarat eredménye, hanem következetességet és határozottságot is igényel. Ha csak egyszer megpróbálod, nem lesz különbség. Ha többször megcsinálod, akkor odaérsz.
„A visszautasítást nem szabad véglegesnek tekinteni, csak a sors éppen megtagad valamit tőlünk egy bizonyos pillanatban.”
– Anthony Robbins
12- Fogadd el az élet igazságtalanságait.
Ez egy tény. Ne vesztegesd az időt azzal, hogy az igazságtalanságokra gondolsz. Nem mindenki fog örülni neked és a sikerednek. Légy kész szembenézni a féltékenyekkel, és találd meg azokat az embereket, akik örülni fognak neked, és támogatnak mindenben, amit teszel.
Végül ne feledd!
A siker egyenlő ugyan a cél elérésével, de ne hidd azt, hogy ez lesz a boldogságod forrása. Sokan azt gondolják, hogy ha ezt vagy azt a célt teljesítik, boldogabbak lesznek. De a kiteljesedés és az elégedettség sokkal inkább arról szól, hogyan közelítesz az élethez, mintsem azt, hogy mennyire vagy sikeres.