Manapság hétköznapi beszélgetések tárgya a belső és külső motiváció megkülönböztetése. Az esetek többségében leegyszerűsítve ez úgy néz ki, hogy a külső motiváció az, amikor valaki vagy valami más ösztönöz, hogy csináljunk meg valamit, a belső motiváció az, amikor magamnak találom ki a feladatot, én akarom és van kedvem végrehajtani.
A pénz az egyik legáltalánosabb külső motiváció, bár a munkahelyi motiváció kapcsán egyre többet beszélünk a társas kapcsolatok, a vezető személyének és nem pénzbeli elismerések fontosságáról, mégis tegyük fel a kérdést:
Miért csinálod, amit csinálsz?
Valljuk be őszintén, hogy a pénz szerepel a miértek között. Néha ijesztő belegondolni, hogy mennyi cselekedetünket hajtja a pénz szerzése vagy elvesztésének elkerülése anélkül, hogy tudatában lennénk. Mi sem természetesebb ennél, hiszen a pénz az eszköz arra, hogy a materiális világban élni tudjunk.
De mi van, ha CSAK a pénz motivál? Mennyire nyomja el a nyugalmat, szeretetet, kedvességet, boldogságot, lelkesedést, valamint az élet könnyedségének megélését?
Tényleg arra vagyunk hivatottak, hogy az egész életünk során hajtsunk egy eszközt? Egyre több szó esik arról, hogy az élet ennél sokkal több. Olyan időszakot kezdtünk el élni, amikor azon dolgozunk, hogy olyan tevékenységgel teremtsük elő a pénzt, amit szeretünk és élvezünk csinálni. Amikor megélhetjük a felhatalmazást, a szabadságot és kiteljesedhetünk.
Ennek kapcsán megszülettek az olyan szlogenek, mint, hogy “Találj egy olyan célt, ami minden nap kiugraszt az ágyból.” Valóban ezt jelenti a küldetéstudat? Valami, ami miatt nem alszol, ha arra van szükséged? Mostantól a belső motiváció és életcél megélése címszavak alatt pörgetjük túl magunkat és égünk ki?
A belső motiváció által mefogalmazott életcél sem egy olyan dolog, ami egyik nap megérkezik és aztán az életed végéig minden nap lelkesen, kreatívan és tettrekészen tart. A motiváció fenntartása tudatos gyakorlatot igényel és az is rendben van, ha van olyan nap, amikor nem csattansz ki a lelkesedéstől.

Amikor felismerjük azt, hogy minden egyes pillanatban miénk a döntés arról, hogy hogyan érezzük magunkat, akkor megértjük azt is, hogy a motiváltság érzését is tudatosan behozhatjuk a létezésünkbe, amennyiben erre van szükségünk.
Jól bevált gyakorlatok a múlthoz és a jövőhöz kötődő gondolatok felidézése. A múltbeli sikerekre, eredményekre és örömökre, valamint a jövőbeli célokra, álmokra való fókuszálás segíthet a motiváció növelésében.
Mit tehetünk a jelen pillanatban?
Az élet iránti alázat, tisztelet és hála. Bármi történjen, ha átéled a hála érzését azért, hogy ma is kinyitottad a szemed, lélegzel, tehát életben vagy, akkor az élet iránti mély tiszteleted nem fogja megengedni azt, hogy húzd a szád azokra a feladatokra, amelyek aznap rád várnak.
A motiváció nem valami olyasmi, ami csak úgy szimplán megtörténik velünk. A motivációhoz hozzá tartozik az is, hogy mire figyelsz, milyen gondolatokkal és érzésekkel éled az életed és, hogy hogyan akarod felhasználni azt a napot, amit ismét megkaptál arra, hogy élj.
Kulcu-Gusztafik Anita ACC,
Egyéni & Csapat Coach