Egy holland építész olyan kupola alakú, karbonsemleges létesítményt tervezett, amely ivóvizet termel a súlyos vízhiánnyal küzdő országok számára.
Jelenleg több mint 3 milliárd ember él a világon ivóvízhiányban, a súlyos aszályokkal és vízhiánnyal küzdő országok közül sok trópusi területeken helyezkedik el, ahol az óceánok vizét nem tudják ivóvízként, a mezőgazdaságban és az iparban hatékonyan felhasználni.
Bőséges a víz mennyisége a Földön, mivel a bolygó felszínének 71%-át óceánok borítják. Sajnos ez a víz túl sós ahhoz, hogy ivásra, higiéniára, mezőgazdaságra vagy akár ipari folyamatokra is felhasználhassuk. Valójában a vízhiány korunk egyik legégetőbb problémája Földünk egyes területein. „A vízhez és a higiéniához való hozzáférés biztosítása mindenki számára” – az Egyesült Nemzet 17 SDG-jének (fenntartható fejlődési céljainak) 6. célja – ezzel a kérdéssel foglalkozik, és napirendet határozott meg annak érdekében, hogy az elkövetkező 5-20 évben emberek milliói számára biztosítsák az édesvízhez való hozzáférést.

A Rotterdamban élő Cosimo Scotucci által tervezett dH2Ome egy, az óceánba süllyesztett üvegház. A kupolája belsejében lévő víz a napsugárzás miatt elpárolog, kiválik belőle a só és egyéb melléktermékek, az üvegfelületen kondenzálódnak a vízcseppek, majd a létesítmény vízgyűjtő rendszerébe esnek. Ezt a vizet eljuttatva a vízhiánytól szenvedő területekre hozzájárul egy egészségesebb, biztonságosabb és fenntarthatóbb társadalom alapjainak lerakásához.

A sót, mint ennek a műveletnek a melléktermékét el lehetne adni, pénzt termelve és új gazdaságok fejlődését elősegítve, végtelen és megfizethető édesvízforrást teremtve. A dH2Ome egy jobb társadalom alapjait fekteti le. A nők és a gyerekek nem lesznek kénytelenek többé hosszú kilométereket gyalogolva vizet hordani a falujukba, fenyegető és veszélyes területeken keresztül. Ha már nem terheli őket a vízválság, gondoskodhatnak önmagukról és családjukról, indíthatnak kisvállalkozásokat vagy folytathatják tanulmányaikat. A biztonságos vízhez való hozzáférés kritikus fontosságú a nők és csecsemőik egészsége szempontjából a terhesség alatt és azt követően is.

Az építész elmondása szerint hisz abban, hogy a projekt „a végtelen és megfizethető ivóvízforrás létrehozásával egy jobb társadalom alapjait fekteti le”.