Dr Czeizel Endre 2004-ban megjelent Sors és tehetség című könyvében a tehetség egyik meghatározása így áll: – „Az elmúlt évtizedekben kikristályosodott felfogás szerint a veleszületett adottságok bizonyos külső tényezők hatására bontakoznak ki, válnak képességgé. A kivételes adottságok és a külső hatások összjátéka biztosíthatja a tehetségek talentummá érését, vagyis különleges társadalmi teljesítményük realizálódását.”
A folyamatosan változó világunkban ez a definíció is sokkal szélesebb értelmet nyer. Kivételes adottsága az én szememen keresztül sok embernek van. Néha úgy érzem, minél mélyebb rétegeket érintünk a coaching során, annál több embert látok kivételesnek valamiben. De ha tartjuk magunkat a meghatározáshoz, mely szerint akkor nevezünk tehetségesnek valakit, ha realizálta is a talentumát, akkor valamelyest szűkül a kör.
Ez a kör pedig leggyakrabban a magány és a meg nem értettség problémájával küzd a kapcsolataiban. Vannak, akik megtanulták elejét venni a csalódásoknak, ezért az elmagányosodást választják. Előbb tudat alatt, később tudatosan választják le magukat a társas kapcsolatokról. Gyakran érzik azt, hogy rosszkor vannak rossz helyen. Nem értik őket mások, ők meg nem értenek másokat. Gyakran hallom tőlük, hogy: „nem tudok kapcsolódni hozzá”. Bárki is legyen az. A másik jellemző az impulzivitás. Jórészt nincs is középút, a dolgoknak mélysége és kiterjedése van, a közepes, a felszínes nem tartozik bele a látképbe. A hasonlóan valamiben különleges, vagy az átlagtól bármilyen irányban eltérő emberrel megvan a közös nyelv, de csak egy darabig, mert az emberi kapcsolatokban átélt veszteség sajnos felülírja a tartós kapcsolódás vágyát, és védekezésből inkább marad a biztonságos távolság.
A párkapcsolatokban akkor van gond, ha mindkét fél ugyanazon a területen tehetséges. Óhatatlanul bekúszik a rivalizálás. De már az is keserűséget okoz, ha nem ismerik el egymást, illetve az elismerés nem úgy történik meg, amiből a másik elismerve érzi magát. Ráadásul, ha valaki tehetséges valamiben, és ezt a minőséget éli is a hivatásában, szakmájában, akkor feltehetően sikeres is benne. Ez tovább bonyolítja a képletet, mert aki valamiben sikeres, azt szereti is csinálni. Ezáltal többször kerülnek flowba azokhoz képest, akik csak elvégzik a munkájukat, így a munkával töltött idő gyakran csúszik át a szabadidőbe. Vagyis, gyakran megy a magánélet rovására.
A sors úgy hozta, hogy több sikeres, tehetséges kliensem is van, akikkel nagyon szeretek együtt dolgozni. Mindegyik csodálatos ember és csodálatos dolgokat tesz abban, amiben a talentje megmutatkozik. Egyikük sem maradt benne azokba a tipikus helyzetekbe, amiket a fentiekben soroltam. Mindegyiküknél sikerült átkeretezni azokat a képeket, amiket egykor festettek róluk mások. Szívből kívánom minden tehetséges, sikeres és különleges képességekkel rendelkező embernek, hogy találják meg az életük minden területén azt, ami még jelenleg hiányzik.
Szanyi Tímea
Pedagógus, Life és Párkapcsolati Coach