A macskadorombolás különösen a négylábú szőrmókok szerelmeseinek okoz kellemes érzést. A doromboló macskák azonban még sok minden mást is tudnak. Hogy mit? Megtudhatjuk Mario Ludwigtól, a Deutschlandfunk–Nova biológusától.
Ha egy macska dorombol, az általában azt jelenti, hogy jól érzi magát. Ez azonban nincs mindig így. Időnként akkor is dorombolnak, amikor fáj valamijük. Sok gazdi hiszi, hogy a macskák ilyenkor mondani akarnak valamit – pl., hogy éhesek.
“A kivétel erősíti a szabályt. A macskák akkor is dorombolnak, amikor stresszesek, félnek vagy nagy fájdalmaik vannak.”

A dorombolás ideális frekvenciája 24 és 44 Hz közé tehető
A macskák szervezetében a dorombolás egy bizonyos rezgést vált ki, amely elősegíti a sérült csontok és ízületek gyógyulását. Az állatorvosok körében még egy ezzel kapcsolatos mondás is elterjedt, meséli Ludwig: “Tégy egymás mellé egy macskát meg egy kupac törött csontot, és a csontok összeforrnak!”
Az észak-karolinai, Fauna Kommunikáció Kutató Intézet tanulmánya szerint a dorombolás ideális frekvenciája 24 és 44 Hz közé esik. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a dorombolásnak köszönhetően bizonyos csonttörések a macskáknál gyorsabban gyógyulnak, mint a többi állatnál.

A működési elv a következő: a dorombolás stimulálja a macskák izomrendszerét, ami szoros kapcsolatban áll a csontozattal. Ezáltal egy alig észlelhető terhelés jön létre az izomzatban, ami serkenti a csontnövekedést. Így a porózus csontok sűrűbbé válnak, a törött csontok pedig gyorsabban összeforrnak – állítja Leo Brunnberg, a Berlini Szabadegyetem Háziállat Klinikájának munkatársa, aki a dorombolás gyógyító hatásával foglalkozik.

Állítólag az emberekre is gyógyító hatással van
A dorombolás hatására az emberi csontok is gyorsabban gyógyulnak, s ehhez még macskára sincs szükség – legalábbis egy osztrák orvos így vélekedik. A dorombolás-terápiához még egy KST (Katzenschnurr Therapie) nevű készüléket is kifejlesztett, ami mind a dorombolás hangját, mind pedig a rezgését tökéletesen imitálja. Az eszköz arra hivatott, hogy felgyorsítsa a csontok gyógyulásának folyamatát, a csontszerkezet sűrűségének felépülését, valamint csökkentse a hátfájást és az asztmát. Mindez azonban még korántsem igazolt – tudtuk meg Mario Ludwigtól.

“Amikor macskadorombolást hallunk, olyankor az agyunkban megnövekszik az úgynevezett “boldogsághormon”, a szerotonin kiválasztása, azaz a dorombolás jókedvre derít.”
Ezen kívül a macskáknak még számos, az emberi szervezetre gyakorolt pozitív hatása lehet. A Minnesotai Egyetem tanulmánya szerint a macskatartók között például alacsonyabb a szívinfarktus kockázata.
Forrás: deutschlandfunknova.de