Napjainkban nem éppen utazási terveink körül forognak gondolataink, sokkal fontosabb számunkra az, hogy betartsuk az óvintézkedéseket, védjük meg szeretteink testi épségét és gondot fordítsunk arra, hogy tudatosabban, otthonainkban tartózkodva, higiéniás szokásainkat felülbírálva, okosan vészeljük át ezt a nehéz időszakot.
Ha majd túllendülünk a megpróbáltatásokkal teli hónapokon és lenyugodott attitűddel készülünk a megváltozott és új kihívásokkal teli életkörülményeinkre, újra felfedezhetünk olyan országokat, városkákat, szigeteket, melyek csak rövid autó- vagy vonatútra vannak hazánktól.
Úti beszámoló a Bledi-tónál töltött hétvégéről
Már régóta felfigyeltem erre a gyönyörű tóra és a közepén kiemelkedő kis szigetre. A színes-szagos Instagram fotók a környékről, már jó ideje nem hagytak nyugodni, ezért eldöntöttem, hogy ezt a helyet márpedig látnom kell. A szervezés kevesebb ideig tartott, mint maga a döntés, hogy menjünk. A Booking.com-on pillanatok alatt találtunk szállást a legkülönfélébb kategóriákban, ahol azonnal le is foglaltuk a Rikli Balance nevű szálloda kétágyas szobáját. Utunk a kb. 500 km-re lévő szlovén városkába zökkenőmentes volt, leszámítva autópályáink erős forgalmát. Budapestről nagyjából 5 óra alatt elértük célállomásunkat. Az úton szebbnél szebb völgyek, mezők, lent még zöldellő, de a csúcsokon havas hegyek követték egymást. A júniusi napfény, ahogy megvilágította a dombokat, – szép házakat, virágos tornácokat, hibátlanul megmunkált gyepet – belénk ültette a gondolatot, hogy erre a mesés helyre bármikor ideköltöznénk. Már-már tervezgetni kezdtük, hogyan cseréljük le pesti otthonunkat a szlovén kisfalusi életre, amikor megérkeztünk. A szálloda környékét lankás, lejtős kis utcákon közelítettük meg, ahol érzékelhető volt a dübörgő turizmus jelenléte. A külföldi turisták által elfoglalt kis város közepét, a gyönyörű tó látványa koronázta meg.
Szerelemi légyott a Bledi szívnél
A szállodában az ügyintézés nem volt zökkenőmentes, mivel a már előre lefoglalt szállásunkat csak egy fővel rögzítették a rendszerükben, emiatt busásan rá kellett fizetnünk az amúgy sem alacsony szoba árra. Miután elfoglaltuk a szépen berendezett, kényelmes szobánkat, nekiláttunk felfedezni a környéket. A hoteltól rövid séta vezetett a tóhoz, ahol eleinte követtük a vonuló tömeget és az általuk kijelölt irányt. A hegyoldalon lévő vár felé, melyet a saját erkélyünkről is tökéletesen láttunk, egymást követték pubok, kávézók, boltok, üzletek, fotózkodásra alkalmas aktivitások és látnivalók. A tó szélén, pici mólón áll a Bledi szív, ami közkedvelt fotóháttér a szerelmes turisták körében. A sötétedésben már alig tudtunk jó fotókat készíteni, ezért már csak emlékeinkben marad meg a tó szépséges, esti látványa. Mivel már éhesek voltunk és amúgy is rendeltünk a szállodában vacsorát, korgó gyomrunk visszavezetett a hotelbe. Mivel még nem jártunk korábban Szlovéniában és nem ismeretük a helyi gasztronómiát, emiatt jobbnak láttuk, hogy vacsorát is kérünk a két éjszakánkhoz. Sajnos ez nem járt páratlan gasztronómiai élménnyel, ezért eldöntöttük, hogy másnap felfedezzük a környék éttermeit is.
Reggel korán óriási eső ébresztett minket, ami nem szegte kedvünket a kirándulástól. Először autóba ültünk, hogy felfedezzük a másik irányba is a tó környékét. A Bledi-tó Szlovénia második legnagyobb tava, a maga 2,1 km hosszúságával, 1,4 km-es szélességével és 31 méteres mélységével. A szebbnél szebb tájakon autózva elértük a kilátót, amit Várhegynek is neveznek. Esernyő és esőkabát nélkül indultunk el felfedezni a várat, ahol jegyvásárlás ellenében megtekinthettük a helyi múzeumot és lenézhettünk a kilátóból. A vár bejáratában impozáns címeres és boltíves kapun át jutottunk be a vár belsejébe. A barokk korban épült kápolna, középkori nyomda, borospince és múzeum tökéletes programot nyújt esőben és napsütésben egyaránt. A várfalak között pici kávézó, cukrászda és étterem is helyet foglal. Örömünkben, hogy már csak csepereg az eső, millió fotót készítettünk a hegy legmagasabb pontjáról és visszavittük az autót a szállodához, hogy inkább gyalogosan folytassuk a környék feltérképezését.
Grillezett rák és kalamári
Mivel megéheztünk, találtunk egy édes kis, vintage stílusú éttermet, amin már előző nap is megakadt a szemünk. Igazán autentikusnak azt éreztük, hogy tenger gyümölcseit rendeljünk, holott valójában nem tenger, hanem tóparton üldögéltünk. A grillezett rák fenséges paradicsomos és misztikus fűszerezésű szószban fürdött, amit hamarosan már kanállal falatoztunk a húshoz. A grillezett kalamárik pedig csodás, fokhagymás olívás szószban, spenótos krumplival érkeztek az asztalunkra. A remek ebédet megelégedett kajakóma követte, melyet hosszú sétával igyekeztünk kipihenni. Ekkor már verőfényesen sütött nap, és a meredekebb úton, gyalogosan is nekiveselkedtünk a vártúrának. A kilátás ismét elvarázsolt bennünket, a tó minden napszakban másképp festett. Reggelente álmosan és ezüstösen fénylett, délelőtt az esőben fátyolosan és szürkésen csillogott, délután a napfényben pedig már aranylóan tükröződött. Nem hiába mondják a környékre, hogy a nyugalom szigete. Mivel nem erősségem a hajókázás és a pletnár (helyi csónak, mellyel a turistákat szállítják át a pici szigetre) túl imbolygónak tűnt, ezért nem mertem rá felszállni. Messziről azonban megcsodáltuk a tó közepén lévő kis szigeten található barokk stílusú, Szűz Mária búcsújáró templomot, mely a 17. században épült. Javaslom mindenkinek, hogy látogassa meg, mert az élmény méltó megkoronázása a bledi kirándulásnak. Visszatérve a szállodába, megmártóztunk a wellness részlegben, majd pihentető alvás után, másnap elköszöntünk ettől a csodás helytől. A nyugalom szigete, a Bledi-tó és környéke kiváló helyszín arra, hogy feltöltődjünk a viharos hetek és hónapok után, de egy átlagos szürke hét után is üdítő és kiváló helyszín arra, hogy megnyugodjunk, gondolatainkat rendbe szedjük, és újult erővel kezdjünk neki új vagy éppen megszokott életünknek.