Interjú Hargitai Andrea kineziológussal
Első rész
Tíz éve foglalkozom a meddőség lelki hátterével. Felnőttkori pályamódosításom meghatározó oka volt, hogy nehezen érkezett meg annak idején a kisfiam az életünkbe. A meddőség diagnózisát megkapva végigjártam egy körülbelül két éves utat, melynek során az orvosoktól kezdve a kineziológuson át a fonálbeültetéses akupunktúráig sok mindent kipróbáltam. Végül a kisfiam megérkezése után, a megszerzett tapasztalataim alapján a figyelmem teljes mértékben a meddőség lelki háttere felé fordult.
A saját példámból kiindulva rá kellett döbbenem, hogy sokszor a fogantatást gátló testi okok mögött is lelki tényezők húzódhatnak. Ezeknek a – mindig egyedi – okoknak a feltárására alakítottam ki a Babahívogató Programot. Néhányan, miután ezt befejezzük, még további, más jellegű segítséget is szeretnének igénybe venni, például szívesen elmennének egy kineziológushoz. Ilyenkor Hargitai Andrea kineziológust szoktam javasolni.
Andi azon segítő foglalkozású szakemberek egyike, akit azért ajánlok szívesen, mert annak idején én is voltam nála, és a mai napig egymás munkáját hatékonyan kiegészítve tudunk együttműködni, kétszintű segítséget nyújtva a hozzánk fordulóknak.
Ezúttal rendhagyó módon riporterkedtem a cikkírás helyett. Szeretném bemutatni, miben hasonlít a kineziológia a pszichológia tudományához, és hogyan segítheti, támogathatja egy jól képzett kineziológus a termékenységi problémák hátterében feltárt lelki gátak oldását, akár önállóan, akár kiegészítve a pszichológus munkáját.
SZK: Hogyan segíthet a kineziológia a meddőség kapcsán Andi? Induljunk el onnan, hogy mi a különbség a kineziológia és a pszichológia között?
HA: Igen, nagyon fontos a különbség. Egyébként tőlem is szokták kérdezni, amikor eljönnek, hogy mitől más ez, mint a pszichológia? Ami a legfontosabb, hogy a pszichológus azzal tud dolgozni, amit elmondasz. A kineziológus munkájában ez nem így van, hiszen az izomtesztet használjuk. Az izomteszt kicsit misztikusan hangzik, de igazából minden stresszt, illetve minden élményt, ami az életedben ér, a tested tárolja, és izomteszt segítségével ki tudjuk hozni ezt a testből. Tehát egy olyan információval rendelkezünk, ami segít anélkül, hogy a másik ember tudná, hogy mi a mélyebb fájdalma, vagy mi a stressz gyökere. Ezt az izomteszttel tudjuk kitesztelni. Itt nem az a lényeg, hogy sokat mesélj, hanem hogy add át magad a tesztelésnek, az pedig nem nehéz.
SZ: Hogyan működik maga az izomteszt?
HA: Nagyon egyszerű. A kart szoktuk használni, a delta izmot, ez itt van egyébként a kar és a mellkas között. Maga az izomteszt annyi, hogy a tesztelt személy felemeli a kezét, és én lenyomom. Ha stresszt okoz valami, amit mondok, akkor ez az izomteszt gyengébb lesz, vagyis le tudom nyomni a kart. Ha valami nem okoz stresszt, akkor érzem, hogy a karja megáll, tehát van tónusa az izomnak, erősen tart. Ha felsorolok bizonyos dolgokat, ami neked stresszt okoz, akkor nyilván elgyengül az izom. Hogyha belegondolsz, ott ülsz a fogorvosnál, jön a fúró, és befeszül a gyomrod, tehát mindig reagál a test, csak nem mindig vesszük észre. A kineziológia ezt a reakciót tudja mérni.
SZK: Akik a meddőség kapcsán jönnek hozzád, ismétlődő problémákkal érkeznek? Vannak olyan probléma csoportok, amelyekkel gyakran találkozni szoktál?
HA: Igen. Néhány van, ami mindig ismétlődik. Az első gyereknél ugye a félelmek. Főképp az anyagi, hiszen amikor gyermeket szülsz, az anyagi forrásaid nem olyanok lesznek, és emiatt vannak félelmek. Főleg, hogyha a párkapcsolat esetleg nem olyan stabil, vagy félelem van a nőben, hogy kiszolgáltatott lesz anyagilag. Ez nagyon sokszor előjön. Illetve, hogy hogyan fogják megbecsülni anyagilag. Hogy fog utána visszamenni dolgozni. Hiszen ma már nem az van, mint régen, hogy az anyaság az főállás volt. Ezek a félelmek nem nagyon jönnek elő tudatosan, de amikor elkezdünk rá tesztelni, beszélünk róla, akkor ki szoktak jönni.
Tehát ez volt az egyik, ami nagyon fontos, amit észrevettem. A másik a szülői minták. Gondolom, te is ezzel szoktál dolgozni. Nyilván a szülőkkel, főleg az édesapával való viszony. Ebbe szoktuk belevenni, hogy milyen a férfikép, mennyire tud bízni egy férfiban. Hiszen amikor gyermeked van, ez tényleg nagyon fontos. Főleg, hogy milyen az apakép, de egyáltalán mennyire tud bízni a partnerben a másik ember.
És apróbb félelmek szoktak lenni, de ez is inkább a jövővel kapcsolatos érdekes módon. Illetve, hogy hogyan fogom bírni, hiszen van egy olyan közhiedelem, hogy ha szülök, akkor mindenről le kell mondanom, és az egész életemet fel kell áldozni. Erre a mintára bizony sokszor kell oldanunk, hiszen ez a mai világban nem pont így van. De itt még nem nagyon van rá pozitív példa. Ezek a nagy területek, amik ki szoktak jönni, és nyilván egyénileg szokott kijönni más dolog, de ezek eköré csoportosulnak.
SZK: Mit jelent maga az oldás kifejezés a kineziológiában?
HA: Igen ez egy nagyon jó kérdés, ez tényleg nagyon fontos. Ez különbség a kineziológia és a pszichológia között. Hogy a pszichológus tanácsokat ad (szerzői kiegészítés: a pszichológus inkább rávezet a megoldásra, nem ad direkt tanácsot), felhívja a figyelmet valamire, kérdéseket tesz fel, ami nagyon-nagyon fontos. Itt meg az oldással azt oldjuk fel, hogy a testben van egy negatív érzelem, illetve a lelkedben is nyilván van egy érzet, és ennek a gyökerét feloldjuk. Harmóniába hozzuk tulajdonképpen a testünket meg a lelkünket. Feloldjuk magát a negatív élményt, így ha már visszaemlékszel rá, az nem lesz negatív érzés, hanem semlegessé válik. Tehát ez egy picit más.
SZK: Andi tudunk-e beszélni esetleg egy-két konkrét esetről, amivel te találkoztál a meddőség kapcsán?
HA: Persze. Meg kell különböztetni, hogy amikor az első gyerek jön, más problémák vannak, és amikor a második esetleg nehezebben jön össze, akkor megint más.
Az első gyereknél, amint mondtam az előbb, sok félelem van. Ami alapvetően probléma az a párkapcsolat. Hogy nem biztos, hogy a párkapcsolat olyan stabil. Én azt vettem észre az elmúlt húsz évben, hogy körülbelül a fele annak, aki hozzám jár, ebben a témában, az nem megfelelő párkapcsolatban van. Nem olyan a párkapcsolat, ami neki megfelelő, és nagyon sokszor a partnerváltás az, ami meghozza azt a várva várt babát. Ezek ki szoktak jönni az első két-három alkalommal. Eléggé hamar, hogy a párkapcsolattal probléma van, hogy nem vett feleségül, hogy nem lehet rá támaszkodni, hogy nem bízok benne, vagy esetleg nem zárta le a régi kapcsolatát.
Aztán vannak az egzisztenciális félelmek. Hogy neki nyilván megvan a maga anyagi háttere, mint ahogy a partnerének is megvan, és ez hogy lesz a jövőben. Hiszen a mai társadalomban itt Magyarországon nem annyira van szociális háló, mint ahogy mondjuk, lehetne. Tehát nehéz gyerek mellett dolgozni. Akkor itt jön, hogy kiszolgáltatott leszek a páromnak. Nagyon sokszor erre a félelemre kell oldani. Ezzel sok téma van, bármennyire is aprónak tűnik, de ez ott van bennünk.
Aztán vannak olyan problémák, mikor a nőiességét nem tudja jól megélni a nő, tehát nem értékeli magát nőnek, nem veszik észre benne annyira a nőt. A mai világban, a karrierben helyt kell állnunk, nagyon nehéz a nőiességünket úgy megélni.
Például maga az elfogadás, hogy segítséget elfogadjak valakitől. Ez egy nagy probléma, hogy az ember felajánlja, és nem fogadják el. És főleg valamiért a partnerétől nem. Valamiért az még nagyobb félelem, a kiszolgáltatottság.
Aztán vannak azok a témák, amikor anyós-após ott van a képben, nagyon bele akar szólni, türelmetlen egy anyós, hogy mikor lesz már baba, és már érezni előre, hogy rá fog telepedni a párra. Akkor az ezeken való félelem, illetve a határok, hogy hogyan húzom meg a határt, hogy ez az én családom, ez meg a tágabb család. Erre is sokszor kell oldani.
Pszichológus, kineziológus, coach. Nehéz eligazodni a különböző kifejezések között, kihez is forduljunk.
A pszichológus egyetemet végzett szakember, aki a test és a lélek összhangjának helyreállítását gyógyszerek nélkül, pszichoterápiás módszerek használatával éri el.
A kineziológus alternatív gyógyító, aki izomtesztek, valamint speciális egyensúlyi és koordinációs technika segítségével oldja az ember – távol-keleti megközelítés szerinti – energiarendszerében levő blokádokat, kiegyensúlyozatlanságokat.
A sikeres választás feltétele, hogy komoly problémával mindig tapasztalattal rendelkező szakembert válassz, aki tisztában van a segítés szabályaival.
Az interjút a következő lapszámban folytatjuk.