Hormonokról nőknek, másképp
Meddőség esetén a testi okok felderítése mellett egyre nagyobb hangsúlyt kap a lelki háttér vizsgálata, harmonizálása is. Ma már szinte minden meddőségi klinika alapellátásai között igénybe vehető pszichológus szakember segítsége is.
Vajon miért fontos egy lombikprogram során, hogy ne csak a leendő anya teste, hanem a lelke is felkészüljön a várandósságra?
Ennek az oka a hormonrendszerünk sajátosságaiban keresendő. A női szervezet egy érzékeny szerkezet, amely a hormonrendszer uralma alatt áll. Ez a hormonrendszer pedig extra érzékenyen reagál a stresszre.
Futárszolgálat a testedben
Amikor hormonokról esik szó, az ember általában csak kapkodja a fejét. Röpködnek a mozaikszavak, fogalmunk sincs, melyik mit jelent, és mi a funkciója a testünkben. Ahhoz, hogy laikusként egy kicsit nagyobb rálátásunk legyen a testünkre, próbáljuk meg átnézni a szakzsargon teljes mellőzésével – és nagyon leegyszerűsítve – a női hormonrendszer működését.
Képzeld el úgy a hormonjaidat, mintha egy nagy futárszolgálat tagjai lennének, akik az ereidben közlekedve kézbesítenek különböző üzeneteket a címzetteknek: azaz a sejtjeidnek.
Ennek az óriási futárszolgálatnak különböző helyi központjai, kirendeltségei vannak a testedben: a mirigyek. Ezt a futárszolgálatot az agyadban csücsülő, zseniális kvalitásokkal bíró, mindent kézbentartó Mr. Agyalapi Mirigy irányítja.
Napi munkája során Mr. Agyalapi Mirigy a különböző helyi kirendeltségekhez, a pajzsmirigyhez, a mellékveséhez, vagy a nemi mirigyekhez küldi a saját kis futárjait (hormonjait), és a segítségükkel tudatja velük az éppen aktuális feladataikat.
Ennek része például az is, hogy egy-egy üzenet elküldésével meginduljon nőknél a tüszőkben az érési folyamat, vagy ovulációkor megrepedjen a tüsző.
A nagyfőnök
De Mr. Agyalapi Mirigy nem kapott teljhatalmat. Van egy felettese: a nemzetközi anyacég markáns nagyfőnöke: Mr. Hipotalamusz. Mint minden cégnél, a testedben működő kis futárszolgálatnál is akkor hibátlan a munkavégzés, ha a két nagyfőnök, Mr. Agyalapi Mirigy és Mr. Hipotalamusz vita és versengés nélkül harmonikusan együttműködik.
Zavar a rendszerben
Mi akadályozhatja a testedben zajló hormonális üzenetközvetítések – és így akár a női hormontermelésed – tökéletes működését?
Előfordul, hogy Mr. Hipotalamusz – mivel ő a világban zajló egyéb folyamatokra is figyel – felülbírálja Mr. Agyalapi Mirigy szokásos munkáját. Ő ugyanis nemcsak a futárcég zökkenőmentes működéséért felel, hanem számos egyéb érdekeltsége is van. Például ő gondoskodik arról, hogy a szervezetedben állandó legyen a testhőmérséklet, vagy épp a szívritmus.
Mi történik akkor, ha a tested megszokott működése stresszhelyzet hatására felborul? Mert bizony felborul… A stresszhelyzeteket ugyanis az agyad „vészhelyzetként” érzékeli.
Ilyenkor Mr. Hipotalamusz a futárszolgálatnál lestoppolja a szokásos kézbesítési teendőket, és új feladatot ad: a futárok (hormonok) feladata az lesz, hogy felkészítsék a testedet a túlélésre. Túlélésre?! Úgy tűnik, hogy ez sok hűhó semmiért. De mégis ez történik. Mr. Hipotalamusznak ugyanis mindegy, hogy a kardfogú tigris rohan feléd, vagy a főnököd ordít veled, ugyanazokat a reakciókat futtatja le a testedben, mint anno az ősemberében. Mit jelent ez a gyakorlatban? Hogy a stresszhelyzetek bizony erőteljesen igénybe veszik a szervezetedet.
Felkészítés a túlélésre
Mr. Hipotalamusz a stresszhelyzetre reagálva először futárt küld az alvezérhez, Mr. Agyalapi Mirigyhez, egy kóddal ellátott titkos paranccsal. Miután Mr. Agyalapi Mirigy felbontja a parancsot, gyorsan riasztja a saját futárait. Ezek a futárok elrobognak a helyi kirendeltségekhez (például a mellékveséhez) olyan utasításokkal, amelyek a túlélésedet segítik elő. Például felgyorsul a szívverésed, a légzésed fokozódik, a pupillád kitágul, csökken a bélmozgásod, az izmaid megtelnek vérrel és megnő a tested vércukorszintje, hogy elég energiád legyen a támadáshoz, vagy épp a meneküléshez.
Stresszhelyzetet idéz elő – amire ugye Mr. Hipotalamusznak ugrania kell – a félelem, a szorongás, a fájdalom, vagy különböző érzelmi események.
És most gondolkozz! Vajon téged mennyi stressz ér egy nap alatt? Szánj rá egy napot, és próbálj minden ilyen apró tényezőt összeszámolni, amikor stresszelsz, hogy eléred-e a buszt, behívat a főnököd, kapsz egy rossz hírt, lerúgod a tegnap vásárolt magassarkú orrát, vagy a párod nem veszi fel a telefonját, amikor hívod… Manapság mindenen „stresszelünk”, aminek egyenes következménye az, hogy a mi kis futárcégünk nonstop életmentő parancsokkal szaladgál a testünkben, ahelyett, hogy a női nemi hormonjaink normál működtetésére koncentrálna.
Stressz és meddőség
Merthogy ez is a szuperszónikus nagyfőnök, Mr. Hipotalamusz feladata lenne. Neki kellene útjára indítania (vagyis megtermelnie) a GnRH fedőnevű hormonunkat, amely Mr. Agyalapi Mirigy alvezért arra utasítja, hogy serkentse az FSH és az LH hormonunk termelését. És többek között ez a két hormon az, amelyekre – több másik fontos társukkal együtt – a teherbeeséshez és a várandósság sikeres kihordásához szükségünk van.
A női nemi működésünk tehát egy futárszolgálatként elképzelt, de nagyon is valóságos, és a stresszre roppant érzékeny hormonrendszer vezérlése alatt áll.
Fontos tehát, hogy aki kisbabát szeretne, minél kiegyensúlyozottabb életet éljen, mind testileg, mind pedig lelkileg. Ennek fontos része a rendszeres táplálkozás, hiszen az éhezés is egyfajta stresszhelyzet a testnek. Enyhítheti a stressz káros hatásait a sport, a mozgás, amelynek során a test boldogsághormonokat termel. A jóga, a meditáció, de akár egy jó könyv elolvasása is kiszakíthat minket egy rövid időre a mókuskerékből, és segíthet abban, hogy egy kicsit lazítsunk, önmagunkra koncentráljunk és töltődjünk. Mindenkinél más az, ami beválik, ezért érdemes megtalálni a saját kis „töltőpontjainkat” a hétköznapok rohanásában.
Pszichológiai mentor, családsegítő konzulens (www.szeghykrisztina.hu)
Babahívogató Program – program a várandósságért (http://www.szeghykrisztina.hu/babahivatoprogram.html)