A sport hatással van nemcsak testi, hanem lelki folyamatainkra. Elkezdeni nehéz, de ha már megvan az elhatározás, egy jó edző segít az elindulásban, mellyel könnyebben veszed az akadályokat. A sporttal kapcsolatos célokról, motivációról Paule Tímea edzőt kérdeztük meg.
Milyen lépésekkel lehet legyőzni a kifogások hegyét, amiért valaki nem megy el edzeni?
Nálam bérletes rendszer működik. Ez az egyik fő motiváció ugyanis, ha már kiad valaki ennyi pénzt edzésre és tenni akar magáért valamit, akkor többségében el is jön. A másik, hogy nálam jó a csapat, nincsenek mű, kirakat emberek. Átlagos hétköznapi jó fej vendégeim vannak, így aki jön, rögtön otthon és jól érzi magát. Sokat beszélgetünk, motiválják egymást a vendégek, így szívesen járnak edzeni. Én azt vallom, hogy akit nagyon győzködni kell, hogy járjon és tegyen valamit önmagáért, abba én nem állok bele. Az elhatározásnak fejben kell meglennie, tudatosulnia kell, hogy ez jó, hasznos az egészségem a tét! Én ezen nem tudok változtatni, vagyis igen, mert meggyőzőm, de sajnos ezek a vendégek hamar feladják, mert még nem érettek meg a komoly változásra. Ma már a sportot nem lehet sajnos hobbiként kezelni. Be kell építeni a mindennapi életünkbe, mint a fogmosást vagy a reggeli kávét.

Milyen buktatók lehetnek az úton?
Elkezdeni (akinek komoly célja és elhatározása) nem nehéz. Kitartás az más. A mai világban mindenki azonnali változást akar. Akar, és nem szeretne. Nehéz megértetni, hogy ez úgy nem megy, ha hazamegy és kieszi a hűtőt. Komoly gondok vannak egyébként még mindig az étkezéssel is. Szóval előfordul, hogy sokáig nincs változás pl. súlyban, de a ruhán érez valamit vagy pl. a kondija jobb lett, mert lihegés nélkül fel tud menni a lépcsőn. Sokaknál a mérlegen mutatott súly nagyon fontos. Én mindig azt figyelem utoljára. Aki nem látja magán a pozitív változásokat, sokszor feladja. Pedig pont akkor kell tovább küzdeni. Ezért vagyok ott, hogy segítsek ezen átlendülni.
Mindenképpen el kell járni edzőterembe vagy otthon is lehet gyakorlatokat végezni?
Nem, egyáltalán nem kell edzőterem, vagyis az edzés miatt ne, de pl. a társaság a kikapcsolódás miatt szerintem nagyon jó és fontos hely. Nem szabad egyfolytában otthon lógni nem egészséges. De! Ha másképp nem megoldható pl. covid miatt, akkor kifejezetten jó az otthoni edzés! Kiemelném, hogy nem csak úgy, durr bele a közepébe mindenféle „SZAKMAI” – ez fontos – segítség nélkül a YouTube-ról letöltött videókkal kell edzeni… komoly sérüléseket lehet szerezni.

Hogyan hat a testmozgás lelki egészségünkre?
A kémiai hátteret most nem részletezem, bár onnan indul ki az egész. Saját tapasztalatomból tudom, hogy nagyon sok stresszt, feszültséget tud megoldani. Nekem sport közben kikapcsol az edzői vénám, a háziasszony és az anyatigris is. Csak én vagyok és az eszközeim. Rengeteg jó ötlet jut eszembe ilyenkor. Futáskor teljesen kikapcsolok, terepen futok erdőben, fantasztikusan fel tud tölteni. Úgy érzem magam utána, mintha kicserélnének. A vendégeken is ezt látom. Eljönnek tele feszültséggel, amit látok és láttam a covid alatt az online edzéseken is, de a végére kisimulnak és jókedvűek lesznek. Számomra ez egy nagyon jó visszacsatolás.
Most, hogy jön a rosszabb idő és egyre jobban beszorulunk a lakásba, milyen otthoni mozgásformák vannak, amivel edzésben lehet maradni?
Nézzük azt, amit kint lehet azért még űzni. A futás ilyen, csak jól be kell öltözni és fokozatosan kell hozzászoktatni magunkat a hűvösebbhez. Nagyon jó kis túrákat lehet találni az országban, hosszabbakat-rövidebbeket is. Nagyon szeretem őket. Otthon pedig rengeteg lehetőség van. Csak kell hozzá egy jó edzőt találni, aki segít a kezdetekben, de egy TRX pl. hasznos eszköz.

Van olyan történet, ami emlékezetes számodra? Nehéz indulás után valódi csoda történt a másik személlyel az edzések hatására?
Igen. Volt egy agydaganatos vendégem, aki a gyógyszerek hatására nagyon hízott. Sikerült elérni, hogy stagnáljuk a súlyát, valamint pozitív irányba terelni az életét. Sokat túrázott a javaslatomra. Ma már megműtötték és szuperül van.