• Kezdőlap
  • Friss lapszám
  • Blog
  • Archívum
  • Ars Poetica
    • SMP
    • Rendezvények
  • Médiaajánlat
  • Cégeknek
  • Csapatunk
    • Karrier
  • Magazin Kibeszélő

Csak POZITÍVAN Magazin

Nőiség, tavasz, anyaság

Egészség/szépség, Önismeret - Szeghy Krisztina - 2025. június 4.

Az emlékeink hatása a gyermekáldáshoz vezető úton

Nőiesség, megélni a nőiséget… Szavak, amelyek valakinek üresnek tűnnek, ami mögött keresné a tartalmat, hogy mit is jelent nőiesnek lenni, mások számára pedig nem egyforma jelentéssel bírnak. Van, akinek egy sugárzóan szép modell, vagy színésznő képe ugrik be a nőiesség kapcsán, van, akinek a többgyermekes édesanya képe jeleníti meg ugyanezt, és vannak, akik számára a nőiesség az erős, független személyiséggel bíró nővel azonos.

Számomra a NŐ egy fontos állomás a bizonytalan tinédzserlét és az anyaság között. Nem véletlenül állandó témája az általam létrehozott Babahívogató Programnak a nőiesség, és a nőiség megélése. Mert a nőben fogan meg, és nőből születik meg, jön világra a baba, és ugyanabból a NŐ-ből születik meg egyúttal az anya is. Ahhoz, hogy a fogantatás, a születés, és az anyaként való újjászületés a lehető legzökkenőmentesebben menjen végbe, érdemes lehet elgondolkodnunk a saját nőiességünkhöz való viszonyunkon és az esetleges elakadásainkon – lehetőség szerint még a gyermekvállalás előtt.

A START mező

Mikor éreztem életemben a legnőiesebbnek magamat? Vicces módon egy ötéves kor környéki emlékem ugrik be. A szüleimmel kikísértük egy ismerősünket a buszmegállóhoz, és erre a rövid, mindössze öt perces útra én gyerekként erőteljesen „kicsíptem” magam. A farmer miniszoknyámhoz felvettem a 80-as évek sláger termékét, a rózsaszín Mickey egeres övet, és a vállamra csaptam a szintén nagyon menő Mickey egeres kis retikülömet, benne fontos „nőcis” kellékekkel: úgy, mint fésű, zsepi, kistükör. Határozottan megvan az élmény a mai napig, ahogy sétálok a buszmegálló felé a családdal, lágy tavaszi szellő simogatja a lábamat, érzem a virágok illatát, és közben nagyon nőnek, csinosnak, szépnek érzem magam. Visszagondolva az érzésre, ami feltűnő benne a felnőttkori állapothoz képest, hogy ott és akkor teljes mértékben „oké” voltam önmagammal. Fel sem merült még bennem, hogy szégyenkeznem kellene bármilyen külső adottságom miatt (elég vékony vajon a lábam a szoknyához?!), vagy bármit meg kellene változtatnom magamon (bárcsak ne ilyen orrom lenne), nem rondított bele az eufórikus hangulatba még a szexualitás, és az ehhez kapcsolódó tabuk (elég hosszú vajon a szoknyám?!), vagy az életkorhoz kapcsolódó társadalmi elvárások (felvehetek én vajon szoknyát az én koromban?!) egész egyszerűen élveztem, hogy kihozom magamból a maximumot és ragyogok.

Nagy valószínűséggel EZ lenne az igazi, az életutunk során ránk rakódott, a külsőnket bíráló negatív visszajelzések, otromba viccelődések, visszautasítások, hibáztatások, ránk, vagy a jövőbeli életünkre vonatkozó negatív prognózisok nélküli ösztönös nőiesség.

Okkal merül fel pont ebből az életkorból ez az emlék. A nőiségünkhöz vezető utunk első állomása ugyanis az óvodás kor. Ez az az időszak, amikor minden kislány pörgő szoknyás, hosszú hajú királylány szeretne lenni. A nőiességünk első „megnyirbálása” általában itt kezdődik, méghozzá egy csekélységnek tűnő dologgal: a hajunk akaratunk ellenére történő levágásával.

„Anyukám állandóan rövidre vágta a hajamat. Az az igazi „lego-frizura”. Gyűlöltem. A többi kislánynak az oviban mind hosszú haja volt. Úgy éreztem, hogy kilógok közülük, ráadásul többször fiúnak néztek. Általános iskolában az egyik kislány rám kiabált a WC-ben, hogy hé, ez nem a fiú mosdó! Majd elsüllyedtem a megalázottságtól. De anyukámnak az volt a mániája, hogy ettől majd megerősödik a hajam. Hát nem jött be, most is vékonyszálú.”

Hogyan kapcsolódhat egy ilyen emlék felnőtt korban a nehezített fogantatás problémájához? Úgy, hogy először itt, ovis korban éltük meg annak a fájdalmát, hogy valami miatt, amiről nem tehettünk, amire nem volt ráhatásunk, kiszorulva éreztük magunkat a lányok közösségéből. Azt éltük meg, hogy mások vagyunk, és még sokszor a megalázottságot is el kellett viselnünk, hogy fiúnak néztek minket. Amikor a nő azt tapasztalja, hogy a baráti körben sorra érkeznek a kisbabák, ugyanez a gyermekkori fájdalom is újjáéled. Ahogy akkor azt éreztem, hogy nem vagyok eléggé kislány, most pedig azt élem meg, hogy nem vagyok eléggé nő. Hiszen cserbenhagy a testem, nem tudok eleget tenni a nők alapvető biológiai feladatának: az anyaságnak.

Az ebből fakadó szégyenérzet, a vizsgálatokkal, kezelésekkel együtt járó anyagi áldozatok, a kilátástalanság, bizonytalanság, a sikertelen kezelések miatt érzett veszteségélmények, a saját test feletti kontroll érzésének elvesztése – összekapcsolódva a nő akár gyermekkorától hordozott negatív, a saját nőiességét aláásó tapasztalataival – a depressziós állapotig is eljuthat, és párkapcsolati krízis is előállhat. Ilyen esetekben mindenképpen érdemes segítő foglalkozású szakember segítségét kérni.

Kamaszkorunk emlékei

A gyermekkorból hozott tapasztalataink mellett a tinédzserkori emlékeinknek is van jelentősége, hiszen a gyermekkort a felnőttkorral a serdülőkor köti össze. Ez a szakasz körülbelül 12 éves korban kezdődik, és nagyjából 20 évesen, a fiatal felnőtt korban ér véget. Ebben az időszakban megjelennek a lányokon a nőiesség külső jegyei, és megérkezik az első menstruáció.

Ezzel párhuzamosan egy kimondatlan verseny is elindul az osztályközösségen belül a lányok között: kinek jött már meg, kinek kell már melltartót hordania, ki a nőiesebb. Emellett az ellenkező nem visszajelzései is fontossá válnak, amelyek építően vagy rombolóan is hathatnak a kamaszodó lány sérülékeny önbizalmára.

„Már mindenki menstruált az osztályban, csak én nem. Nagyon cikinek éreztem. A többi lány sokkal fejlettebb volt testileg, irántuk érdeklődtek a fiúk, velem a kutya sem foglalkozott. Végül anyukám elvitt nőgyógyászhoz 17 évesen, és gyógyszerrel rendeződött a probléma.”

Egy ilyen tapasztalat lelki szinten szintén gátló hatású lehet a gyermekvállalás időszakában. A testem cserbenhagyott tinédzserként, egyedül nekem nem jelentkezett az, ami másoknak természetesen érkezett, és időben. Ez már automatikusan elindíthat egy szorongást a fogantatást illetően is: vajon ez sikerülni fog?! Ezúttal nekem is megy majd úgy, mint a többi nőnek, vagy ismét külső segítséget kell igénybe vennem? A szorongás pedig – főleg, ha az esetleges sikertelenség miatt hónapról hónapra erősödik – megemeli a stresszhormonok szintjét a szervezetben, ami hormonális szinten valóban gátolhatja a fogantatást, és a várandósság sikeres kihordását.

Lelki szinten jelentős akadályt jelenthet a későbbi gyermekvállalásban, ha az anya elutasítóan áll a kamaszlánya fejlődő nőiességéhez, illetve a nemi éréshez olyan negatív tartalmakat kapcsol, amelyekkel akadályozza a nővé érés folyamatát.

„Anyukám rettenetesen féltett a terhességtől. Onnantól, hogy megjött az első menstruációm, folyamatosan azt hallgattam, hogy nehogy túl korán teherbe essek. Hogy vigyázni kell, mert akkor nem tudok továbbtanulni, nem lesz életem, a túl korán érkezett gyerek csak tönkretesz. Apukám is hozzátette a magáét: ő azt hajtogatta, hogy ha teherbe esek, haza se jöjjek többet. Emiatt sokáig rettegtem a szexuális együttléttől, állandó görcs volt bennem, hogy nehogy megtörténjen ez a bizonyos baj.”

Természetesen fontos az időben történő szexuális felvilágosítás, és beszélni kell a védekezés szerepéről és menetéről is. De a jövőbeni várandósság állapotának ilyen negatív, tiltó tartalmakkal való megterhelése már a szexuális együttléteket is megnehezíti, és a későbbiekben is problémát okoz a leendő anyának „átállítania magában” a várandóssághoz való viszonyt pozitív, kívánandó állapotra, ha ezt a témát egész életében rettegés kísérte.

Vénusz születése

Végül lépjünk át a harmadik állomásra: a fiatal felnőttkorra. Ebben az életszakaszban – ha egy fa évszakonkénti életciklusát használjuk szimbólumként – érnénk el a tavasz időszakába, amikor a fa gyönyörű virágruhát ölt, és körüldongják, „körüludvarolják” a méhecskék – akik az ellenkező nem képviselői.

Abban, hogy mennyire vagyunk képesek nőként kinyílni, kivirágozni ebben a szakaszban, nagyban függ attól, hogy milyen útravalót hozunk ezzel kapcsolatban gyerekkorunkból, kamaszkorunkból, és milyen visszajelzéseket kaptunk az ellenkező nem képviselőitől.

Az is befolyásolja a saját nőiségünk kibontakozását, hogy milyen példát mutatott ezzel kapcsolatban a saját édesanyánk. Érdemes átgondolni, ő mennyire volt rendben a saját nőiségével, mennyire bátran alkalmazta a nőiesség megmutatásának külső kelléktárát, sminkelt-e, hosszú vagy rövid hajat hordott, viselt-e ékszereket, szoknyát, ruhát, magassarkú cipőt. Amennyiben anyánktól például azt kaptuk útravalóként, hogy szoknyát csak a rosszéletű nők hordanak, nekünk is problémáink lehetnek ennek a ruhadarabnak a viselésével, és úgy gondolhatunk magunkra – már elfelejtve ennek a korai eredetét – hogy mi valójában „nadrágos” vagy „sportos” típusok vagyunk. 

„Most, hogy kérdezed, anyukám nem igazán volt nőies. Rövid volt a haja, egy ideig még hordott talán kiskoromban szoknyát, de aztán már azt sem. Sosem sminkelt, inkább a praktikus öltözködésre törekedett. A mi hajunkat is rövidre vágta, mert úgy könnyebb volt kezelni. Onnantól, hogy végre én dönthettem a hajviseletemről, mindig hosszú hajam volt. De sminkelni például a barátnőm anyukája tanított meg. Most a munkahelyemen már kosztümben és magassarkúban dolgozom. Nagyon élvezem, de azért ez egy hosszú út volt, a bakancsos, bő pólós, rövidhajú tinédzsertől eljutni a nőiességig.”

A legszebben a nőiség kiteljesedését számomra Botticelli Vénusz születése című festménye mutatja meg. Ahol Vénusz nyugodtan, frusztrációk és a teste iránti bármilyen szégyenérzet nélkül áll egy kagylón, amely a nőiesség szimbóluma. A Hórák egyike épp virágokkal, a tavasz, és a termékenység szimbólumaival díszített lepellel készül felöltöztetni, míg a kép bal oldalán Zefír szélistenség fújja őt.

Mondhatjuk, hogy van különbség a nőiesség és a nőiség között. Mondhatjuk, hogy a nőiesség elsősorban a külvilág számára szóló, a nőiséget mások számára is megjelenítő, alkalomszerűen, egy magassarkú cipő és egy rúzs felrakásával előidézhető állapot. A nőiség pedig egy sminktől, frizurától, testtömeg indextől független minőség, amely minden nőben ott van. Mégis: van, akiből sugárzik a nőiség, és van, aki egyáltalán nem tudja megélni. Mégpedig azért, mert hordoz magában egy korai időszakban kialakult ellenállást, amely megnyilvánulhat akár a nőiesség kellékeinek hárításában.

Nőnek lenni energia, életút és sorsfeladat, amelynek az anyaság a kiteljesedése. Én abban segítem a hozzám fordulókat, hogy többek között ezeket a bizonyos ellenállásokat közösen megkeressük, feldolgozzuk, hogy minél könnyebb és gyorsabb legyen a gyermekáldásig vezető út.

Tags | barát, egészség, hormon, kamaszkor, lélek, nő, nőiesség, önismeret, szervezet, szorongás, tapasztalat, tudatosság
 0
Avatar photo

About Author / Szeghy Krisztina

Szeghy Krisztina pszichológiai mentor, családsegítő konzulens A Babahívogató Program megalkotója A Ha lelki ok miatt késik a baba című könyv írója https://szeghykrisztina.hu/konyv/ Babahívogató Program - program a várandósságért (https://szeghykrisztina.hu/babahivogato-program/) www.szeghykrisztina.hu szeghykrisztina@gmail.com

You Might Also Like

A macskadorombolás elősegítheti a csontok gyógyulását

2025. március 13.

KÖTÖTTSÉG MENTESÍTÉS

2021. december 16.

Számos madárfaj csaknem egy hónappal korábban fészkel, mint egy évszázada

2025. június 3.

A magazinról röviden

Célunk, hogy hiteles és objektív információforrás legyünk a társadalom bármely szegmenségből érkező, fejlődni vágyó emberek számára. A Csak Pozitívan Magazin a tudatos emberek tudatos választása, a gondolkodásformálás és a tudatos életre nevelés eszköze. Szerkesztőségünk azon fáradozik, hogy olvasóinkat mély, hiteles, minőségi, segítő és igaz információkkal lássa el. Segítjük az olvasót abban, hogy jó döntéseket hozzon. Ezzel szeretne egy új színvonalat teremteni a tájékoztatás világában. A média változik, és mi kezdtük el.

Olvasd el legfrissebb lapszámunkat

Keress minket a közösségi médiában

Legfrissebb cikkek

  • Szuperhősök a valóságban2025. június 18.
  • Egy „mesebeli hely” – lovardának álcázva2025. június 17.
  • AZ EGÉSZ VILÁGRA AKAROK HATNI2025. június 16.
  • MÁTRA – A NYUGALOM HÁZA2025. június 13.
  • Online értékesítés: Egyre több a veszélyes hamisítvány!2025. június 13.

Friss a divat témában

  • Divat

    HOGYAN TEREMTSSTÍLUSOS RUHATÁRAT? XXI.

    2025. április 3.
  • Divat

    Nő a tükör előtt, avagy egy Crystal ruhapróba története lélekbarát üzemmódban

    2025. március 6.
  • Divat, Önismeret

    Stílustanácsadás és az átlagos nők

    2025. március 5.
  • Kapcsolat
  • Adatvédelmi és adatkezelési szabályzat
  • Szerzői jogok
  • Impresszum
  • Süti tájékoztató és hozzájárulás kezelése

© 2019-2025. Csak POZITÍVAN Magazin.