A CORONA-19 vírussal, vagy bármilyen más fertőzéssel szemben?
3. rész
5. Aludj megfelelő időben, pihenj eleget, kényeztesd, érezd jól magad!
Alvás közben a testünk fáradhatatlanul dolgozik. A vérkeringés eljuttatja a szervezetünk minden pontjára a táplálékot, majd eltávolítja a méreganyagot, miközben a sejtek feldolgozzák a kapott információkat, és megerősítik az emlékezetünket.
Kutatások kimutatták: az alvásmentesség messzemenő következményekkel jár az egészségünkre, mert negatív hatással lehet pszichológiai jólétünkre, sőt az érzelmi intelligenciánkra is.
Az alváshiány hajlamossá tehet bennünket a krónikus betegségekre, mint cukorbetegség, elhízás vagy a szívbetegség. Ahogyan bizonyos étkezési-, munka- és sportrutinokat követünk, úgy az egyenletes alvási ritmus is fontos számunkra. Legtöbbünk számára egy éjszaka hat-kilenc óra alvás elég. Ha lehetséges, akkor ez mindig azonos időszakban történjen! A lefekvés és a napi hasonló időpontokban történő felkelés segíthet fenntartani a normalitást, ami más rutinok fenntartásában is segít bennünket.
Ha valaki nehezen tud elaludni, akkor lefekvés előtt tegye félre az okostelefonját és a televíziót! A kék fény hatása csökkenti alvásunk minőségét és késlelteti a melatonin előállítását. Az eredmény: nehezen, kevésbé mélyen alszunk, és másnap nem érezzük magunkat kipihenve. Lefekvés előtt hasznosabb néhány oldalt olvasni egy kedves könyvből, mert utána pihentetőbb az alvás.
6. Érezd magad jól, kerüld a stresszt!
A válság miatt normális, ha szomorú, stresszes, zavart, esetleg ijedt, mérges valaki. De ez nem segít. Már azzal is csökkenthetjük az aggodalmat és a szorongást, ha csökkentjük a médiák hallgatását, nézését és kizárjuk azokat a tényezőket, amit idegesítőnek tartunk.
Fontos, hogy megnyugodjunk! Most a társadalmi elszigeteltség egy lehetőség, hogy félretegyük a híreket és egy darabig felejtsük el a világot. Ez egy esély arra, hogy kezeljük, harmóniába hozzuk önmagunkat.
Átgondolhatjuk: Mit szerettünk volna tenni korábban, de soha nem jutottunk hozzá? Kertészet, főzés, sütés, rejtvényfejtés, varrás, meditáció, bútorkészítés, a garázs rendbetétele vagy az ágy melletti könyv elolvasása? Most tökéletesen alkalmas az idő arra, hogy legalább néhányat elvégezzünk!
A kapcsolatos tanulmányok igazolják, hogy a jó hangulat, a játék, a nevetés nemcsak jobb életminőséget jelent, hanem a kellemes közérzet növeli vér immunglobulin szintjét, csökkenti a stresszt, és támogatja az immunrendszert, növelve ezzel a testünk védekező képességét.
Együtt kevésbé vagyunk egyedül. Ma a barátok sokkal fontosabbak, mint valaha, mert a társadalmi kapcsolatok bizonyítottan ugyanolyan fontosak az egészségünk szempontjából, mint az egészséges táplálkozás, a megfelelő testmozgás és az alvás.
A közös vacsorák és partik jelenleg nem választhatók, ezért itt is szükség van a kreativitásunkra, mert a társadalmi interakcióknak pozitív hatása van. Segíthet a megbízható, szimpatikus emberekkel való beszélgetés. Vegyük fel a kapcsolatot a családtagokkal, a barátokkal! Az olyan alkalmazások, mint a Zoom, a Messenger, Viber, Skype, stb. nemcsak a virtuális együttléteket teszik lehetővé, hanem még „megosztott” sétákat is tehetünk.
Nem vagyunk egyedül, csak egymástól egy kicsit távolabb vagyunk együtt!
7. Kerüljük el az egészségkárosítókat: a cukrot, alkoholt, dohányzást, drogokat, stb.!
A cukor egy teljesen halott anyag, mesterségesen előállított, finomított kivonat. Csak kalorikus értéke van. A tanulmányok kimutatták, hogy a rövid szénláncú cukor elégetése a szervezetünkben számos vitamint fogyaszt el, amelyek így már nem állnak a rendelkezésünkre. Aki sok cukrot fogyaszt, alkoholista, anélkül, hogy tudna róla.
Dr. Robert Lustig amerikai endokrinológus szerint a cukor azért is különösen veszélyes, mert függőséget okoz, és ugyanolyan mérgező hatású, mint a kábítószerek. Emellett a világméretű elhízás-járványért is felelőssé tehető. A cukrozott ételek, innivalók sokszorosára növelik a túlsúly kialakulásának esélyét mind a felnőttek és mind a gyermekek körében.
A statisztikák szerint a naponta ajánlott cukormennyiség sokszorosát fogyasztjuk e l, és a napi kalóriamennyiség közel 16 százalékát is cukorból fedezzük (annak ellenére, hogy az Egészségügyi Világszervezet, a WHO szerint a javasolt maximum a 10 százalék).
Az alkoholfogyasztás rövidtávon jobb kedvűvé, felszabadultabbá tehet, de ahogy a test elkezdi lebontani az alkoholban található anyagokat, ez a hatás megszűnik, sőt sokszor a visszájára fordul. Hosszú távon az agysejtek zsugorodását okozhatja, ami elősegíti a depresszió kialakulását. Az alkohol amellett, hogy csak üres kalóriát tartalmaz, a gyomor- és bélrendszert is károsítja. Ez pedig ahhoz vezet, hogy a tápanyagok, vagyis a vitaminok és az ásványi anyagok nem szívódnak fel kellőképpen. Alkohol helyett igyunk inkább zöld teát! Ez tele van antioxidánsokkal, energiát is ad, nem beszélve arról, hogy zsírégető szerepe és anyagcsere-fokozó hatása is lenyűgöző.
A dohányzás egy szenvedély. Szinte kivétel nélkül mindenki, aki felhagyott ezzel a káros szenvedéllyel, állapotjavulásról számol be. A szakértők szerint minden egyes el nem szívott cigarettával esélyt adunk magunknak egy hosszabb, minőségibb életre. Már abban az esetben is, ha csak 5 perce nem gyújtunk rá, növekedni kezd a szívünk oxigénellátottsága. 20 perc múlva a végtagok vérellátottsága is javul, vagyis a kezünk és lábunk nem lesz olyan, mint a jég. Emellett pedig a vérnyomás és a pulzusszám is csökken. Egy nap múlva azt is érzékeljük, hogy jobban bírjuk a fizikai megterheléseket. Két nap elteltével javul a száj higiéniája, illetve kezd visszatérni a szag- és az ízérzékelés. Három nap múlva kevesebbet kell köhögnünk, és csökken az agyvérzés kialakulásának kockázata. Egy esztendő elteltével felére csökken a szívinfarktus és a gyomorfekély veszélye, majd öt év múlva a tüdőrák kockázata a felére csökken.
A kábítószerekről általánosságban elmondható, hogy a kezdetben még ártalmatlannak tűnő szer is nagyon hamar a használója fölé kerekedik, és szinte teljes egészében átveszi az élete feletti uralmat. A fogyasztó sajnos észre sem veszi, hogy egy láthatatlan sötét erő kezdi el mozgatni és cselekvésre ösztönözni, majd a kábítószer, sajnálatos módon, a drogfogyasztó elsőszámú életvezetőjévé válik. Immunológusokból álló nemzetközi kutatócsoport tanulmányozta hatásait, és megállapították, hogy a kábítószer fogyasztása gátolja a szervezet immunfunkcióit. Egyes összetevőinek hatására beindul azoknak a speciális sejteknek a működése, amelyek elősegítik a rákos daganatok növekedését.
8. Teremtsünk harmóniát, belső békét, meditáljunk!
Akinek van számítógépe, okostelefonja, az ismeri a „frissítés” kifejezést. A programok frissítését, lecserélését időnként szükséges megtenni, mert folyamatosan fejlődik minden és a régit le kell törölni, hogy az új működhessen. A számítógéphez hasonlóan, számunkra is hasznos lenne, ha a működési programjainkat frissíteni tudnánk, esetleg néhányat törölni. Hiszen milyen lehet az a memóriatár, amibe 30-50 éven keresztül csak írunk és írunk, de soha nem törlünk?
Talán kevésbé ismert, de tele vagyunk programokkal. Sokan nem is gondolják végig: az, hogy felkelek vagy leülök a székre, az hogy ebédet főzök, vagy vezetem az autót – ez mind tanult program. Elég megcsodálni az egyévest, hányszor kell felállnia, hogy állva tudjon maradni, vagy, hogy megtanuljon járni, stb. Ezek a mozgáskoordinációk hosszú, fáradtságos munkával megszerzett programok, amik rögzülnek a tudatalattinkban. Hasonlóan emléknyomként, programként tárolódik bennünk az a sok behatás, ami az életünk során ért bennünket (pl.: Buta vagy! Hülyeségeket beszélsz! Már megint mit csinálsz?), ami rögzült, ami számunkra haszontalan, esetleg negatív, és amitől hasznos lenne megszabadulni.
Korábban sokat beszéltek a pozitív gondolkodásról, de ma már tudjuk, hogy nem működik. Vajon mi ennek az oka? Az, hogy amíg az éber tudatunk 40 bit/sec sebességgel dolgozik egy jó szándékon, addig a tudatalattink 10 000 000 000 bit/sec-mal működteti a régit, és észre sem vesszük, hogy a korábbi emléknyomaink, programjaink alapján cselekszünk. Az éber tudatunk és a tudatalattink kapcsolata hasonlít egy kezdő felhasználó és a számítógépe kapcsolatára: Képtalálat a következőre: „programoz a világ”
Mindaddig, amíg a tudattalan nem válik tudatossá, addig a tudattalan fogja irányítani az életünket, és mi SORSNAK fogjuk nevezni.
Ha valaki ismeri a kvantumfizikát, az tudja, hogy az ember a legmélyebb szinten tudatos energia, azaz tudattal bíró anyag. A kutatók előtt ismert, hogy szubatomi szinten az energia reagál a figyelemre, és anyaggá változik. Mindez a fizikai mivoltunkban, az élet sokszínűségében úgy jelenik meg, hogy végtelen számú lehetséges valóság vár a megfigyelőre, és az összes lehetőség egyidejűleg létezik.
Folytatjuk…