Sok-sok évvel ezelőtt ismerkedtem meg az Élő vércseppanalízissel, mely akkoriban, kb. 15 éve csak nekem volt újdonság, ám ezt a jellegű „vizsgálatot” már a világháború idején is használták, annak megállapítására, hogy a harcba küldött katonák egészségügyi állapota mennyire megfelelő.
Enderlein német szövettanász orvos volt, aki felismerte, hogy a vér egyetlen cseppjében számtalan olyan információ van, amelyet a standard orvosi vizsgálatokban egyáltalán nem értékelnek, de amelyből informálódhatunk pH-ról, vérben levő baktériumokról, salaklerakódásokról, öregedési folyamatokról, antioxidánsokról. Mindezt úgy tehetjük, hogy a vérminta még élő, benne a sejtek, baktériumok mozognak, valóban hű képét adja a szervezetünkben zajló folyamatoknak. A módszer alkalmas az állapot nyomon követésére, egy-egy terápiás intézkedés eredményességének megítélésére. Az állapotfelmérés a leggyakrabban alkalmazott kiegészítő vizsgálómódszer, melyet a páciens nyomon követésére használok.
Az Enderlein-féle vércseppanalízis különleges lehetőséget jelent a preklinikai (betegségtünetek megjelenése előtti) diagnosztikában. A sötétlátóteres mikroszkóppal közvetlenül és kézzelfoghatóan felismerhetővé válhatnak a modern kor betegségeinek előjelei.
Például:
- a szervezetben történő jelentős salakanyag-felhalmozódás
- a pH eltolódása
- emésztőszervek csökkent működése, az enzimhiány
- a fehérjék túlzott fogyasztása
- csökkent vese-és májműködés
- oxigén- és vitamin- v. ásványi anyagok hiánya
- felborult baktériumflóra
- gombásodási hajlam
- a szabadgyökök miatti idő előtti elöregedés
- a fehérvérsejtek aktivitása
- gyulladásra való hajlam
- krónikus betegségekre, daganatra való hajlam
A vérvizsgálatok a kialakult betegségek felismerésében központi jelentőségűek. A vér összetétele követi a sejtekben és a sejt közötti térben zajló kóros folyamatokat. Ezért a benne látható elváltozások jóval a klinikai tünetek megjelenése előtt is jelzik a megbetegedési hajlamot. Ám a szokásos rutin laboratóriumi vizsgálatok többsége csak a már kóros eltéréseket mutatja.
Az Enderlein-mikroszkóp fénye oldalról speciálisan vetődik a vérmintára, így sötét háttér előtt jobban láthatóvá válnak a vérsejtek szerkezeti tulajdonságai, a vérben található mikroorganizmusok, feleslegben felhalmozott fehérjeszálak, stb. Megállapítható a fehérvérsejtek és vörösvérsejtek életképessége, az immunsejtek száma és aktivitása.
Mikor érdemes elvégezni?
- természetes gyógymódok alkalmazása előtt és után
- túlzott salakanyag felhalmozódás gyanúja esetén, salaktalanító kúra előtt és után
- csökkent immunaktivitásra utaló tünetek esetén
- daganatra való hajlam (pl. családi előfordulása, fokozott rizikó) esetén
- rossz emésztés, felfúvódás esetén
- bélflórazavar és gombásodás gyanúja esetén
- krónikus fáradtság esetén
- tisztázatlan eredetű panaszok esetén
- krónikus betegségek esetén
Milyen betegség esetén nyújthat segítséget a sikeresebb kezeléshez?
- magas vérnyomás, szív- és érrendszeri betegségek
- emésztőrendszeri betegségek
- ételintoleranciák
- allergiás megbetegedések
- krónikus gyulladások
- ízületi megbetegedések
- hormonális elcsúszások
- idegrendszeri problémák
Mióta ezzel a módszerrel is dolgozom, rengeteg ember fordult meg a kezeim között, nagyon sok esetben preventíven tudtunk segíteni, illetve megfelelő irányba tudtuk állítani a szervezetet, így nem alakult ki komolyabb betegség.
Ám, már a kialakult komolyabb betegségeknél is nagyon sok esetben tudunk segíteni. Hiszem, ha helyreállítjuk a szervezet megfelelő egyensúlyát, akkor elindul a szervezet öngyógyító mechanizmusa, melynek során, regenerálódik a szervezet, és megszűnnek a panaszok.
Integratív és funkcionális táplálkozási szakértőként, a vércseppanalízis mellett a legnagyobb szerelmem még a funkcionális orvoslás.
A funkcionális „orvoslás” mátrix
A funkcionális orvoslást gyakorlók különböző eszközöket használnak az információk rendszerezésére, elemzésére, és a kezelési döntések meghozatalára, miközben továbbra is lehetővé teszik a rugalmasságot és a személyre szabott ellátást. Jellemzően olyan rendszereket és modelleket választanak, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy a páciens egyedi klinikai képére összpontosítsanak, ahelyett, hogy általános formulákat, vagy sablonokat alkalmaznának. Mindezekhez kapcsolódik a funkcionális orvoslás mátrix.
A mátrix alapvetően arra emlékezteti a szakembereket, hogy nyomozói szemszögből tekintsenek a problémára, és a páciens diszfunkcióinak minden egyes potenciális okát vegyék figyelembe. Így olyan táplálkozási tanácsokat adhatnak, melyek a kiváltó okokat kezelik. A mátrixot úgy tervezték, hogy az orvosok használják, de dietetikusok és táplálkozási szakemberek számára is hasznos.
1. szakasz: A 7 alapvető egyensúlyhiány
A funkcionális orvoslás mátrixának középpontjában egy doboz van, amely a szakembert arra vezeti rá, hogy az IFM-szerinti 7 alapvető egyensúlyhiány alapján szervezze meg a páciens klinikai kezelését. Ez a 7 alapvető egyensúlyhiány állhat bármilyen betegség hátterében. Ezek:
- Asszimiláció: magában foglalja az emésztést, a felszívódást, a légzést, és a bél mikrobiomját
- Védelem & helyreállítás: ez az immunitásra, gyulladásokra, és fertőzésekre utal.
- Energia: az energiaszabályozással és mitokondriális funkcióval áll kapcsolatban.
- Biotranszformáció & elimináció: Toxicitással és a méregtelenítéssel foglalkozik.
- Szállítás: A szív-és érrendszer, valamint a nyirokrendszerrel kapcsolatos egyensúlyhiányokat vizsgálja.
- Kommunikáció: A neurotranszmiterekkel, endokrin-, és immunhírvivőkkel áll kapcsolatban.
- Szerkezeti integritás: A szubcelluláris membránoktól a mozgásszervi struktúrákig terjed.
Egy teljesen más szemlélettel kell néznünk az emberi szervezetre, és a valódi kiváltó okokat kell megszüntetni, ahhoz, hogy a szervezet megfelelően tudjon regenerálódni.
Ilyenkor sok esetben óriási változtatásokra van szükség, teljes életmód váltásra, étkezési szokásaink megváltoztatására, mert a nem megfelelő étkezés, az emésztőrendszer működésének felborulása, óriási problémákat okozhat.
Az immunrendszer 70_80 %-a a bélrendszerben található, ha a bélmikrobiom felborul, gyulladások, hormonális és akár neurológiai problémák is kialakulhatnak, melyek hosszútávon, komoly problémákat tudnak okozni?
- Pajzsmirigy probléma
- Cukorbetegség
- IR – inzulinrezisztencia
- Meddőség
- Depresszió és pánik jellegű tünetek, belső feszültség
- Hízás
- Alvási problémák
Személyes véleményem, hogy az egészség minden embernek jár. Igenis, FONTOS, hogy mind testileg mind pedig lelkileg jól legyünk.
Az emberi szervezet minimum 100 évre van kitalálva, mégis az átlag életkor jelenleg Magyarországon ehhez mérten mégis nagyon alacsony, sajnos az állandó testi lelki stressz sem kedvez ennek a számnak.
Viszont, van segítség és van megoldás!
Gyógyítás a klasszikus értelemben azonban nincsen, mert minden ember önmagát gyógyítja meg, azzal, hogy gyökeresen megváltoztatja a körülményeit, gondolkodás módját, étkezését!
Ehhez adok én minden hozzám érkező ember számára személyre szabott tanácsadást, hiszen minden ember más, így nem használható minden emberre ugyanaz a protokoll!
Ha változtatni szeretnének, várom Önöket szeretettel.
Dr Bagi Gabriella – integratív és funkcionális táplálkozási tanácsadó, holisztikus táplálkozási tanácsadó
Egy Csepp Csoda Egészségközpont